ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Gençlik Meclisi: Üniversiteleri faşizme teslim etmeyeceğiz

15 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin gözaltına alınıp 9'unun tutuklanmasına ilişkin açıklama yapan HDP Gençlik Meclisi, "Üniversiteleri faşizme teslim etmeyeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Nisan 2018 Perşembe, 11:26

ANKARA - HDP Gençlik Meclisi, Boğaziçi Üniversite öğrencisi 9 öğrencinin tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi'nde faşist bir grubun lokum dağıtmasına tepki gösteren üniversite öğrencileri, 'işgalin, katliamın lokumu olmaz!' diyerek, üniversitelerde katliamlara ve savaşa karşı barış sesinin yükseltilmesi gerektiğini göstermişlerdir" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bu onurlu tutumuna karşılık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "barışı ve özgürlüğü" savunan üniversitelileri terörist ilan ettiğini, öğrencileri hedef gösterdiğini, her zaman olduğu gibi yargıya talimat vermeyi sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, "15 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi gözaltına alınmış, 9 öğrenci hukuksuzca tutuklanmış, 6 öğrenci ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır" diye kaydetti.

HDP Gençlik Meclisi açıklamasında "Saray ve yandaşı rektörler bilmelidir ki; üniversiteler evrensel olarak bilimin ve özgür düşüncenin üretildiği özerk alanlar olmalıdır. Bunu engellemeye, ortadan kaldırmaya çalışanlar bilmelidir ki, bizler bu anlayışa karşı üniversitelerde de 'savaşa hayır' demeye devam etmekten bir adım dahi geri durmayacağız" diye belirtti.

"ODTÜ'nün tarihi, Gezi'nin çocukları ve Kobanê'yi yeniden inşa etmek için çıktıkları yolda, Suruç'ta katledilen 33 düş yolcusu bu anlayışımızın ispatıdır" denilen açıklamada, faşizme karşı gençliğin direnişi, isyan ruhu ve cüreti yine kazanacaklarının altı çizildi. Baskı, gözaltı ve tutuklamalarla üniversiteleri ve gençliği susturabileceğini düşünenlerin kaybedeceğini belirten HDP Gençlik Meclisi, "Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yapılan saldırı tüm üniversitelere ve gençliğe saldırıdır. Üniversiteleri faşizme teslim etmeyeceğiz" dedi.