ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Türkiye-Rusya-İran zirvesi: Aktif işbirliği teyit edildi

Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye konusunda yaptığı zirvede mutabakat sağlandığı bildirildi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Nisan 2018 Çarşamba, 17:42

ANKARA- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye gündemiyle Ankara'da bir araya geldi.

Saraydaki görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Zirveye Türkiye heyetinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Zirve sonrası üç lider ortak açıklamalarda bulundu.

TEL RIFAT İÇİN RUSYA VE İRAN'LA BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, "Türkiye, Rusya ve İran kalıcı ateşkes için aktif işbirliğinin sürmesi konusunda kararlılığını teyit etmiştir. Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin egemenliğini zayıflatmayı amaçlayan güçlere karşı durma karalılığı teyit edilmiştir. Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır" dedi.

AKP'nin IŞİD'e desteği pek çok kez ispat edilmesine rağmen Erdoğan, "Türkiye, DEAŞ'a karşı en etkin mücadeleyi veren ülkedir" iddiasında bulundu. Efrin işgalini hatırlatarak, "yaşanabilir hale getiriyoruz" iddiasında bulunan Erdoğan, "Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG'nin kontrolündeki tüm bölgeleri temizlemeden durmayacağımızı bir kez daha söylemek istiyoruz. Tel Rıfat için Rusya ve İran ile Türkiye birlikte çalışmaya hazırız. Ne Suriye ne de bölgemizin geleceğinin 3-5 terör örgütü tarafından karartılmasına izin vermeyeceğiz. Mutabık kaldığımız hedeflere kararlılıkla yürüyeceğiz. Yaptığımız istişare ve aldığımız kararların Suriye için hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

RUHANİ: EN KISA SÜREDE SEÇİM YAPILACAKTIR

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise "15 ay önce Astana'da bir toplantı yapıldı. Bu sayede Suriye'de kısmi bir ateşkes ve 4 bölgede krizin azalması sağlandı. Bu gelişmeler umut vericiydi ve ben bugün Suriye halkının barışa yönelik umudunun arttığını görmekten çok mutluyum. Suriyeli mülteciler de evlerine dönmek için artık daha çok umutlular. Bugün çok mutluyum ki üç ülke liderleri Ankara'da üçüncü zirveyi gerçekleştirdi. Üç ülkenin Suriye'deki mazlum halka yardım için mutabık kaldı. Umarım ki pratikte de bunu uygulayalım ki Suriye'deki yaralılar ve mazlum halka daha çok yardımımız dokunsun. İran açısından ki biz her zaman bunu vurgulamışızdır, Suriye'deki sorunun askeri bir çözümü yoktur. Barış gereklidir ve mazlum halk evlerine dönmelidir" ifadelerini kullandı.

Kendileri için Suriye'nin toprak bütünlüğünün en önemli şey olduğunu belirten Ruhani, "Terör örgütleri bölgeden temizlenmeli ve kalıntıları yok edilmelidir. Bizim üstümüze düşen Suriye'nin geleceği için destek olmaktır. Kimsenin Suriye'nin geleceğiyle ilgili söz söyleme hakkı yoktur. Bu kararı hak verecektir ve bunu seçimle yapacaktır. Suriye halkı en kısa sürede özgür bir seçim yapacak ve kendi geleceğine karar verecektir" diye konuştu.

PUTİN: MUTABAKATA VARDIK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Bugünkü görüşmelerimiz son derece yapıcı bir havada gerçekleşti" dedi.

Ortak bildiri imzalayarak mutabakata vardıklarını söyleyen Putin, şöyle devam etti: "Rusya, İran ve Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanmasından yanadır. Bazıları mezhepsel ve etnik çatışmaları körüklemeye çalışıyor ve çatışma potansiyelini artırmaya çalışıyor. Biz üçlü işbirliğimizi artırmaya karar verdik. Daha önce Astana'da aldığımız kararlar sonrası ülkedeki çatışmalar azalırken, Suriyeli vatandaşlar ilk kez evlerine dönmeye başladı. Suriye içerisinde diyaloğun ilerletilmesi önceliğimizdir. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin sonuçları da çok önemlidir. İranlı ve Türkiyeli meslektaşlarımızla Soçi görüşmelerinin hayata geçirilmesi kısmını da ele aldık. BM'nin de bu konuda uygulamaları var. Bu sayede Suriye'de yaşayanlar geleceklerini kendileri belirleyebilecek. İnsani yardım konusunda gelirsek, bu durum siyasileştirilmemeli ve BMGK kararı bir an önce hayata geçirilmeli. Doğu Guta'da yüz binlerce sivilin kurtarılması için bir operasyon gerçekleştirdik. Çatışma bölgelerine devamlı olarak insani yardım gönderiliyor. Rusya- Türkiye ve İran terörle mücadele konusunda da işbirliğini güçlendirecek. Kurulan çalışma grubunda sivillerin serbest bırakılması, cenazelerin alınması gibi faaliyetler sürdürülecek. Suriye'nin sosyal ve ekonomik altyapısını da kalkındıracağız. Teröristlerin bir zamanlar kol gezdiği bölgelerde bu projeler gerçekleşecek. Sahadaki barış sürecini sürdürmemizi engellemeye çalışıyorlar. Zehirli maddelerle provokasyon yapıyorlar. Bu noktada da işbirliğimizi sürdüreceğiz. Sayın Erdoğan acil insani yardım yapılması teklifinde bulundu. Bence bu teklif çok isabetli."

ORTAK BİLDİRİ: AKTİF İŞBİRLİĞİ TEYİT EDİLDİ

Öte yandan, görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada, Suriye krizi konusunda "tek etkili uluslararası girişimin Astana formatı olduğu" iddia edildi.

Açıklamada, üç liderin, çatışan taraflar arasında kalıcı ateşkes sağlanması ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararıyla öngörülen siyasi süreçte ilerleme kaydedilmesi amacıyla yürüttükleri aktif işbirliğini sürdürmekteki kararlılıklarını teyit ettikleri kaydedildi.

Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine, toprak bütünlüğüne ve belli bir fraksiyon temelinde olmayan yapısına kuvvetle bağlı olduklarını yineleyen üç lider, "kim tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın, atılacak adımların hiçbirinin, ilgili BM kararları ve Suriye toplumunun tüm kesimlerinin temsilcilerinin iradesi tarafından tasdik edilen bu ilkelere halel getirmemesi gerektiğini vurguladıklarını" belirtti.

Açıklamada, üç liderin "terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddettiği, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin ulusal güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade ettiği" kaydedildi.

Açıklamada, Soçi'de 30 Ocak'ta yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde kararlaştırılan Anayasa Komitesi kurma sürecinin en kısa zamanda BM'nin yardımıyla başlamasına destek verileceğine yönelik taahhüt aktarıldı.

Açıklamada, "(Liderler) Suriye halkının desteğini alacak bir anayasayla sonuçlanmak üzere, Suriye halkının özgür iradesi temelinde Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf bir süreç ve katılmaya ehil tüm Suriyelilerin BM'nin uygun şekilde gözetimi altında oy kullanacağı serbest ve adil seçimler vasıtasıyla ihtilafa siyasi çözüm bulmalarında yardımcı olma gerekliliğini yinelemiştir" denildi.

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin IŞİD, Nusra Cephesi, El Kaide veya IŞİD'le bağlantılı tüm diğer bireyler, gruplar, teşebbüsler ve oluşumların ortadan kaldırılması için birlikte çalışmaya devam edeceği ifade edilen açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin daveti üzerine bir sonraki toplantıların İran'da yapılacağı duyuruldu.