ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Buldan: AKP-MHP koalisyonu 2019'a kadar bekleyemez

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Kamuoyuna yalan söyleyip, seçimler zamanında yapılacak deyip, arka kapılarda seçim tarihini bile belirliyorlar. AKP-MHP koalisyonu 2019'a kadar bekleyemez" diyerek, seçimlerin sonbaharda yapılacağını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 03 Nisan 2018 Salı, 16:44

ANKARA- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Meclis grup toplantısına Antalya Ekoloji Meclisi, Yaşam Dayanışma Yolcuları Ekoloji Grubu, Mahalleler Birliği, Yeşil Direniş Gazetesi yazarları, Çanakkale'den Ankara'ya yürüyen 3 kadın da katıldı.

Buldan, konuşmasına konuklara hoşgeldiniz diyerek başladı, "Akkuyu'daki ve Sinop Gerze'deki nükleer felaket projelerine izin vermeyeceğiz. Sizlerin yanındayız. Mücadelenizi destekliyoruz" dedi.

Buldan, Suruç katliamında yaşamını yitiren Polen Ünlü'nün annesi Şennur Ünlü'nün vefat ettiğini de belirterek, "Kızının acısına dayanamayan Şennur Ünlü'nün ailesine başsağlığı diliyoruz" dedi. Buldan, yine dün yaşamını yitiren Ülkü Tamer'i andı, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diledi.

İmralı Cezaevi'nde heyet olarak en son görüşmeyi 5 Nisan 2015 tarihinde yaptıklarını hatırlatan Buldan, o günkü görüşmede Öcalan'ın yaptığı değerlendirmeleri, bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu duruma katkı sağlaması için yeniden aktaracağını söyledi.

Öcalan'ın "Bu sorun bu masada çözülmezse eğer, muhataplarımız dışa açılacak ve bu ülke bir kriz, bir kaos yaşayacaktır" dediğini hatırlatan Buldan, "5 Nisan'dan sonra Sayın Öcalan'ın öngördüğü gelişmeler adım adım hayata geçti" dedi. Buldan, Dolmabahçe Mutabakatı'nın yok sayılmasının sorunların başlamasına sebep olduğunu söyledi.

Buldan, "Sayın Öcalan'la diyalog sürecinin tekrar başlatılması ve maruz kaldığı tecrit politikasına son verilmesi, ailesiyle, avukatlarıyla, siyasi heyetlerle görüşmesinin sağlanması Türkiye'nin geleceği açısından elzemdir" diye konuştu.

Efrin işgaline tepkisini yineleyen Buldan, "Cumhurbaşkanı'nın danışmanı olan bir zat, 'Afrin'de 50 küsur şehit verdik, ama iki önemli kazancımız var' diyor. 'Oradaki ihalelerde büyük pastayı Türk müteahhitler alacak' diye bir açıklama yapıyor. Tam bir rezalet. Orada insanlar ölüyor, insanlar evlerini, barklarını terk etmek zorunda kalıyor. Ama AKP yetkilileri oradan rant elde etmenin, para kazanmanın yollarını arıyor. Türkiye'de oylarını arttırmanın yollarını, Afrin'de müteahhitler nasıl para kazanacak hesaplarını yaparak Afrin halkını sürgün etmenin yolunu arıyorlar. Sadece bununla da sınırlı kalmıyorlar. Afrin'i ilhak etmeye çalışan bir zihniyet var. Oradan sürgün edilenlerin ve kendi yaşamlarını bırakıp gidenlerin yerine başkalarını yerleştirmenin yolunu arayarak, oraya bir vali atamaya çalışıyorlar. Bu ilhakla birlikte Türkiye içerisinde bulunduğu çıkmazdan Suriye ile girdiği savaş sarmalından nasıl çıkacak merak ediyoruz" dedi.

KAMUFLAJI EN SON ÇİLLER GİYMİŞTİ, ŞİMDİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sanatçılarla Hatay'a sınıra gidişin de değerlendiren Buldan, şunları söyledi: "Belli ki, Afrin işgaline toplumdan bir destek alamadıkları için, bunlar üzerinden bir toplumsal destek üretmeye çalışan bir zihniyet var. Sanatçıların durması gereken yer barış olmalıdır. Hiçbir sanatçı savaştan yana olmamalıdır. İnsan ölümlerinden yana olmamalıdır. Eğer bu ülkeye katkı sunmak istiyorsanız, bu ülkenin geleceğine yatırım yapmak istiyorsanız, işte o zaman barışın yanında saf tutacak ve barış türküleri söyleyeceksiniz. 'Minbiç'e gidin' diyen sanatçılar şunu çok iyi bilsin ki, Afrin de Kürtlerindir, Minbiç de Kürtlerin, Diyarbakır da Kürtlerin, Şırnak da Kürtlerindir."

Buldan, Cumhurbaşkanı'nın askeri kamuflaj giydiğini hatırlatarak, en son Tansu Çiller'in kamuflaj giydiğini, onun da şu anda siyaset sahnesinde adının geçmediğini kaydetti. Buldan, "Kürtleri inkar ve imha üzerinden yapılan politikalar hiçbir iktidara kazandırmaz. Askeri kamuflaj giyen Sayın Cumhurbaşkanı'na da ifade etmek isteriz ki, siz de artık siyaseten son günlerinizi yaşıyorsunuz. Askeri kamuflaj giyen bir partinin geleceği nokta tarihin çöp sepetidir" dedi.

Buldan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın kadın tiyatroculara yönelik ayrımcı, cinsiyetçi ve yasakçı yaklaşımına da tepki gösterdi, "AKP'nin elinde olsa bugün kadınlar yaşamın hiçbir alanında sokağa çıkmayacak. Ancak en ön safta kadınlar olacak" dedi. Buldan, ötekileştirilen, yok sayılanların sadece tiyatrocu kadınlar olmadığını belirterek, 9 kadın milletvekilinin hapishanede olduğunu hatırlattı. Buldan, ekledi: "Biz dünyada nerede olursa olsun, kadınların yaşadığı her türlü sıkıntıya, müdahaleye karşı da birlik ve beraberlik içinde olmak istediğimizi belirtmek isterim."

Erdoğan'ın "Hem çatlasın patlasın hem de bu ülkeyi sevmeyenler gitsin" diyen Cumhurbaşkanı'na şöyle yanıt verdi: "Hiç kimsenin bu ülkeyi terk etmek gibi bir niyeti yok. Bu ülkeden gitmek isteyen kimse yok. Bu ülkeden gitmesi gereken birisi varsa, o da sizsiniz, AKP iktidarıdır. Ancak siz gittiğiniz zaman bu ülkede refah olacak. Bir hafta hastalanıyor, ekranlara çıkmıyor, bir bakıyorsunuz dolar düşmüş, insanlar huzur içinde. Bir televizyona çıkıyor, dolar ve euro fırlıyor, ekonomik kriz başlıyor. Bir zahmet edip sussa, konuşmasa bu ülkede her şeyin ne kadar iyiye gittiğini herkes görecek."

SEÇİMLER SONBAHARDA

Erken seçim olasılığına dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanı, "Kamuoyuna yalan söyleyip, seçimler zamanında yapılacak deyip, arka kapılarda seçim tarihini bile belirliyorlar. AKP-MHP Koalisyonu 2019'a kadar bekleyemez. 2018'in sonbaharında bu ülkeyi bir seçim bekliyor. Yalan söylemekten vazgeçin. Ama şunu da bilmenizi isteriz ki, her türlü hazırlığımız var. Sizin hilelerinize, yalanlarınıza karşı her türlü hazırlığımız var" dedi.

Selahattin Demirtaş'ın 11 Nisan'da duruşmasının görüleceğini hatırlatan Pervin Buldan, "Biz tüm bu davaların, demokratik siyasetin kapısına kilit vurulması sürecinin yargıdaki ayağı olduğunu biliyoruz. Selahattin Demirtaş geçenlerde twitter hesabından bir mesaj yayımladı ve kendisine ceza verileceği yönündeki kaygılarını ifade etti. Biz de bu duyumları alıyoruz. Alınan siyasi kararlar doğrultusunda verilecek olan cezaları tanımıyoruz. Sizler onlara ceza vererek halktan koparmak isteseniz bile, onlar Türkiye halklarından kopmayacaklar. Halkların yüreğinde ve beyninde milletvekilleri olarak kalmaya devam edecekler" ifadelerini kullandı.

HDP MYK üyesi Murat Çepni ve PM üyesi Dilan Çetin'in bu sabah gözaltına alındığını hatırlatan Buldan, derhal serbest bırakılmalarını istedi.

Buldan, Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyum atanmasına da tepki gösterirken, şunları ifade etti: "Tıpkı seçimlerde belediyelerimizi alamadıkları için belediyelerimize kayyum atadıkları gibi şimdi de halkın gazetesine kayyum atıyorlar. Oysa biz biliyoruz ki, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi, Musa Anter'in bıraktığı bir mirastır. Musa Anterlerin mirası asla yerde kalmaz."

Eren Keskin'e verilen hapis cezasına da tepki gösteren Buldan, "Eren Keskin yalnız değildir. Hepimiz birer Eren Keskiniz" dedi. Buldan, 5 Nisan dolayısıyla adalet arayan, hukuk mücadelesi veren tüm avukatların gününü kutladı.