ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YS 'Antimilitarist Gençlik Kampı' düzenledi

Young Struggle'in Almanya'da düzenlediği 'Antimilitarist Gençlik Kampı'nda Alman devletinin işgal ve savaş karşıtı hareketinin güçlenmesini önlemek amacıyla saldırılarını arttırdığına dikkat çekildi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Nisan 2018 Salı, 20:23

BERLİN- Sosyalist gençlik örgütü Young Struggle, Almanya'da Antimilitarist Gençlik Kampı düzenledi. Kampta, "Alman militarizminin tarihi ve antimilitarizm", "Kadın özgürlük mücadelesinde komünist seçenek olarak kadın devrimi", "Efrîn'e yönelik işgal saldırısı ve direniş" başlıklarında tartışmalar yapıldı.

"Alman militarizminin tarihi ve antimilitarizm" başlıklı sunumda Almanya'da militarizmin köklü geleneğine dikkat çekildi. Prusya'lı Clausewitz gibi askeri ve savaş teorisyenlerinin önde gelen isimlerinin Alman olmasının tesadüf olmadığı vurguladı. 2001 sonrası Alman burjuvazisinin NATO'dan bağımsız askeri bir varlık göstermek amacıyla militarist aygıtını yeniden yapılandırdığını vurgulandı.

"Kadın özgürlük mücadelesinde komünist seçenek olarak kadın devrimi" programını içeren sunumda erkek egemen düzenin savunucu bir aygıtı olarak burjuva düzenli ordunun karşısında kadın komutanlaşması ve kadın ordulaşmasının önemine dikkat çekildi. Kadın ve erkek atölyelerinde öğretilmiş kadın ve erkeklik rollerinin açığa çıkarılması için tartışmalar yürütüldü. Kadınlar sosyalist erkeklere toplumsal erkeklik ve ayrıcalıklarını reddetme çağrısı yaptı.

"Efrîn'e yönelik işgal saldırısı ve direniş" başlıklı tartışmada Alman devletinin saldırılarını işgal ve savaş karşıtı hareketinin güçlenmesini önlemek amacıyla arttırdığı vurgulandı. Eylem biçimleri üzerine canlı tartışmalar yürüten sosyalist gençler, önümüzdeki dönem için eylem takvimi çıkardı.

Kampta Efrîn'de ölümsüzleşen savaşçılar için anma etkinliği de düzenlendi. Etkinlik MLKP ve EÖC savaşçıları şahsında saygı duruşuyla başladı. Konuşmalarda ölümsüzleşen devrimcilerin hayatlarından aktarımlar yapılırken, şehitlere "zafer ve mücadele" sözü yinelendi. Anma müzik dinletisiyle sona erdi.