ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KOS: Zafer, Fatih Ormanı'ndaki sincabındır

Fatih Ormanı'nı yapılaşmaya ve ranta açan imar planlarının mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verilmesine ilişkin açıklama yapan Kuzey Ormanları Savunması "Kuzey Ormanları'nı savunanlar Fatih Ormanı'nı yağmacı inşaat sermayesinden korumayı başardılar. Zafer, Fatih Ormanı sincabınındır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Nisan 2018 Pazar, 17:16

İSTANBUL - Doğuş ve Bilgili Holding'in "Parkorman" adı altında Fatih Ormanı'nı talan ve yağmaya açan imar planları için TMMOB Orman Mühendisleri, Şehir Plancıları ve Mimarlar Odasının açtığı davalarda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Fatih Ormanı kapısında buluşan Kuzey Ormanları savunucuları mahkeme kararına ilişkin basın açıklaması yaptı. "Kuzey Ormanları'nı savunanlar Fatih Ormanı'nı yağmacı inşaat sermayesinden korumayı başardılar. Zafer Fatih Ormanı sincabınındır" diyen yaşam savunucuları, Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk'in Fatih Ormanı'nı eğlence parkına çevirme projelerini gerçekleştirmek için yasal bir dayanaklarının kalmadığını belirtti.

Mahkeme kararı ile Orman Bakanlığı'nın tabiat parkı kararının da iptal edilmesi gerektiğini söyleyen yaşam savunucuları Fatih Ormanı'ndaki çitlerin kaldırmasını ve orman içindeki tüm yapıları yıkmasını talep ederek, ormanın derhal yaban hayata terk edilmesini talep etti.

Yaşam savunucuları, "Merkezi ve yerel yönetimlerin, onlarla iş ortaklığı halindeki sermaye gruplarının dayatmalarına duracağı ve mahallelerimize, çalıştığımız alanlara komşu ve kamusal niteliğini korumaktan yana sorumlu olduğumuz Fatih Ormanı'nı tehdit eden firmalara ve rant projelerine geçit vermeyeceğiz" diye belirtti.

Açıklamada, "Kuzey Ormanları'na acımasızca saldırmakta olan iktidar ve beslemesi inşaat ağaları şunu unutmasınlar; Maslak'tan kuşatmaya aldıkları, içinde kanser gibi büyüyen taş ocakları açtıkları Fatih Ormanı, Belgrad Ormanı'nın güneyidir ve 'park' değil ormandır" denildi.

Kuzey Ormanları Savunması, Fatih Ormanı'nı yuva edinmiş sincap, tilki, yaban domuzu ve bin türlü güzellikte canlının elini asla bırakmayacağını vurgulayan yaşam savunucuları "El ele yaşamı savunmak için verdiğimiz Fatih Ormanı mücadelemizi kazandık, bir arada mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.