ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

LÖB'lüler 'özgürlük için biz geleceğiz' etkinliğinde buluştu

Kadıköy'de "Özgürlük için biz geleceğiz" şiarıyla buluşan Liseli Öğrenci Birliği üyeleri, liselerdeki müfredatı ve cinsiyetçi eğitim anlayışının değerlendi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Nisan 2018 Pazar, 19:38

İSTANBUL - Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) "Özgürlük için biz geleceğiz" şiarıyla Kadıköy’de buluştu.

Kızıldere katliamının yıl dönümü dolayısıyla Mahir Çayan ve bütün devrim şehitleri için saygı duruşuyla etkinlik başladı. Sinevizyon gösteriminin andından konuşan LÖB üyeleri, liselerdeki müfredatı ve cinsiyetçi eğitim anlayışının değerlendirildi. LÖB üyesi, "Liseli devrimciler olarak düşlediğimiz sınıfsız ve sınırsız bir toplum için Mahirlerin, Denizlerin birleşik mücadelesini kuşandık" dedi.

İfade özgürlünün iktidar tarafından gasp edildiğini belirten LÖB üyesi, "Bizleri yok edip silikleştirmeye çalışıyorlar" diyerek liselerde Ensar Vakfının etkinliğinin artığına dikkat çekti.

Eğitimdeki cinsiyetçi yaklaşımlara dikkat çeken başka LÖB üyesi ise "Bu ülkede kadın olmak çok zor. Çünkü hayatın her alanında bende varım demek için ayrı bir mücadele gerekiyor" dedi. Kadın cinsi insanlığın tanıdığı ilk köle olduğunu belirten LÖB üyesi, "Devrim yıkıp yeniden yapmaktır. Devrim erkeğin egemenliğini yıkmaktır" şeklinde konuştu. İktidarın kadın yaşam alanına sistematik bir şekilde saldırdığını belirten LÖB üyesi, cinsiyetçi toplumsal rollerin hüküm sürdüğü bir müfredatın okullarda uygulandığını ifade etti. İktidarın siyasal İslamcı politikası en çok kadınlar üzerene uyguladığını belirten LÖB üyesi, "kadınlar daha son sözünü söylemedi" diyerek hayatın her alanında var olduklarını ifade etti.

Buluşmada konuşan liseliler, yetiştirilmek istenen yeni neslin gerici, cihatçı, sorgulamayan, dindar ve kindar bir nesil olduğunu vurguladı.

LÖB, liselerde ve 1 Mayıs'ta mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.