ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Efrin'e sömürge valisi atanacak

TSK ve ÖSO çetelerinin işgalinden sonra Efrin'e vali atanması gündeme geldi. Atanacak vali Hatay Valiliğine bağlanacak. Kentin demografik yapısı değiştirilerek "Kürtlerden arındırma" politikası da uygulamaya sokuldu. Daha şimdiden Guta'dan çıkarılan IŞİD çetelerini ve aileleri Efrin'e yerleştiriliyor.

Etkin Haber Ajansı / 31 Mart 2018 Cumartesi, 19:04

HABER MERKEZİ - Afrin Kurtuluş Kongresi Sözcüsü Hasan Şindi, Afrin'in yönetiminde koordinasyon görevini Hatay Valiliği'nin üstleneceğini söyledi. DW Türkçe'ye konuşan Şindi'ye göre, Türkiye'nin atayacağı bir vali yardımcısı, Efrin'de vali gibi hareket ederek koordinasyonu sağlayacak. Şindi, Antep'teki toplantıda kararlaştırılan 35 kişilik kent meclisi listesinin de Türk yetkililere sunulduğunu açıkladı.

İşgalci Türk devletinin kurduğu sözde "Afrin Kuruluş Kongresi" adlı paravan örgütün sözcüsü Hasan Şindi, Efrin'in Antakya'ya bağlanacağını ve kentte 450 kişilik bir polis gücü oluşturulduğunu belirtti.

İşgalci Türk devletinin kurduğu sözde "Afrin Kuruluş Kongresi" adlı paravan örgütün sözcüsü Hasan Şindi, 35 kişilik bir meclis seçtiklerini söylüyor. Sözü edilen mecliste yer alanlar açıklanıyor ama listenin nasıl ve kim tarafından oluşturulduğunu belirtmiyor. Sözü edilen Meclisi Efrin halkının seçmediği kesin.

EFRİN TÜRKİYE'YE BAĞLANIYOR

Şindi'nin verdiği bir diğer bilgi ise Efrin yönetiminde koordinasyon görevini Hatay valiliğinin üstleneceği. Efrin'e Türk devleti vali yardımcısı atayacak. Atanacak vali yardımcısı vali gibi hareket edecek. "Afrin, Antakya'ya ait olacak" diyen Şindi, Hatay Valisi ile "Afrin Valisi"nin koordinasyon içinde olacağını sözlerine ekledi. Türkiye'nin Efrin'de vali yardımcıları üzerinden yürütmeyi planladığı yönetim şekli daha önce işgal edilen Cerablus, El Bab, Azez ve Mare gibi bölgelerde de uygulamaya sokulmuştu.

Habere göre Efrin kent merkezinde oluşturulan polis gücü dışında güç olmayacak.

Efrin'i işgal harekatı boyunca AKP hükümetinden yapılan çelişkili açıklamalar netliğe kavuşuyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Afrin'e yerleşeceğiz" derken AKP Genel Başkanı Erdoğan, "Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok" demişti. Böylece "Suriye'nin toprak bütünlüğü" sözlerinin ne kadar boş bir söz olduğu açık hale gelmiş oluyor. Saray'ın ilhakçı ve yayılmacı politikasının bir sonucu olarak daha önce Hatay'ın Türkiye'ye bağlanması gibi şimdi de Efrin Türkiye'ye bağlanmış oluyor.

Önümüzdeki süreçte Guta ve İdlib'den, Antep'ten ve Kilis'ten IŞİD, El Kaide, ÖSO çeteleri ve aileleri Efrin'e yerleştirilerek nüfus bileşimini değiştirerek "Burada Kürtler yaşamıyor" denilerek, ilhaka toplumsal taban yaratma politikasının devreye sokulması için hazırlık yapılıyor.

SURİYE VE IRAK TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN İŞTAHINI KABARTIYOR

Tüm bunların Rusya'nın aktif desteği sayesinde gerçekleştiği, Rusya'nın işgalin ve ilhakın suç ortağı olduğu Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik tarafından da itiraf edildi. Çevik, "Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab'a, Afrin'e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık" dedi.

İlnur Çevik, "Benim aile şirketim orada (Güney Kürdistan kastediliyor) inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanı'nı biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye'de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul'un imarını Gazinatep mi yapar Washington mu? Tabii ki Gaziantep yapar" dedi.

DOĞU GUTA'DAN TAHLİYE EDİLENLER EFRİN'E YERLEŞTİRİLİYOR

Türkiye'nin arabuluculuğu ile Doğu Guta'dan tahliye edilen selefi gruplar ve aileleri Efrin'e yerleştirildiği bilgisi de Efrin halkının kaygılarını haklı çıkardı.

Türkiye'nin arabuluculuğuyla Doğu Guta'dan tahliye edilen selefi gruplar ve aileleri, Kürtlerden boşaltılan Efrin'e yerleştirilmeye başlandı. Efrin hava sahasını açan Rusya ve Suriye rejimi, Türkiye'nin garantörlüğünde selefi grupları tahliye etmeye devam ediyor. Doğu Guta'da bulunan El Nusra, Ehrar El Şam ve Feylek Rahman gibi örgütlerin mensuplarını ve aileleri Kürtlerin evlerine yerleştiriliyor. Yaklaşık bir haftadır tahliye edilen gruplar önce İdlib'e oradan da Efrin'e götürülüyor. Rusya kaynakları şimdiye kadar Guta'dan 5 bin kişinin çıkartıldığını belirtiyor.

Rusya, İran, Suriye ve Türkiyeli yetkililerin denetiminde gerçekleşen tahliyenin görüntüleri Mezopotamya Ajansı'nda (MA) yayınlandı. Ailelerin, Efrin'e getirilip savaştırılan Ehrar El Şam grubunun aileleri olduğu ifade edilirken, Doğu Guta'dan getirilenlerin İdlip'ten Cinderês İlçesi üzerinden Efrin'e geçirildiği ifade edildi. Kentin demografik yapısını değiştirecek girişim Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşma sonucu hayata geçirildi.

TSK MENSUPLARI İLE AYNI HAKLARA SAHİP OLACAKLAR

Doğu Guta'ya karşılık Efrin'de toprak vaadedilen grupların aynı zamanda TSK mensupları gibi muamele göreceği belirtiliyor. Özelikle Efrin'de savaştırılan Ehrar El Şam grubunun üyelerine maaş bağlandığı, ölenlerin ailelerine de tazminat verildiği öne sürüldü. Maaş ve tazminat konusu AKP hükümetine yakın medya organlarında da sıklıkla dile getiriliyor.