ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar güvenli ulaşım istedi

Kadın Savunması, güvenilir ulaşım için rıhtımda, metrobüste, metroda, caddelerde çağrı yaptı. Kadınlar, toplu taşıma araçlarında yaşanan taciz ve şiddete karşı, "Susmayalım, birbirimizi savunalım" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 31 Mart 2018 Cumartesi, 17:40

İSTANBUL - İstanbul Kadın Savunması, 28 Mart'ta Kadıköy-Pendik arası çalışan 16D hattında bir kadının otobüs şoförü tarafından darp edilmesi üzerine toplu taşıma araçlarında yaşanan şiddete karşı eylem yaptı.

Kadınların ulaşım araçlarında yaşadıkları taciz ve şiddete dikkat çeken Kadın Savunması, kadınların en temel taleplerinden birinin özgürce yolculuk etmek olduğu belirterek, güvenilir ulaşım talebini dile getirdi. Kadıköy'de 16D otobüsünün kalktığı noktada buluşan kadınlar, bildiri dağıttı, kadınların birbirini savunması ve yaşanan şiddete ses çıkarması çağrısı yaptı. Ardından metrobüse binen kadınlar, eylemlerini Osmanbey'e taşıdı.

Kadın Savunması yaptıkları konuşmalarda, şiddet ve tacizlere dikkat çekti. Kadınları kamusal alandan tecrit edecek pembe metrobüs, tramvay, taksi gibi uygulamaları reddettiklerini söyleyen kadınlar, tecrit değil güvenilir ulaşım istediklerin vurguladı.

Kadınlar, "Sadece toplu taşıma araçlarında değil, geceleyin sokakta yürürken ya da kendi aracımızla trafiğe çıkarken... İstiyorlar ki kadınlar evden dışarı çıkmasın, hiç bir yere ulaşamasın; bütün kamusal alanlar kendilerine kalsın. Ama artık yeter, biz kadınlar birbirimizi savunacağız; geceleyin yolda yürüyen bir kadın gördüğümüzde beraber yürüyeceğiz; toplu taşıma araçlarında bir şiddet vakası gördüğümüzde kenetleneceğiz, bağırıp çağıracağız, faile haddini bildireceğiz; trafikte aracı sıkıştırılmaya çalışan bir kadın şoför gördüğümüzde kornalarımızdan elimizi çekmeyeceğiz! Biz kadınlar birbirimizi savunacağız, güvenli ulaşım hakkımızı kazanacağız" dedi.