ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Boğaziçi öğrencilerine ODTÜ'den destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ilişkin destek açıklaması yapan ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi, "gözaltındaki arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Mart 2018 Perşembe, 10:19

ANKARA - ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterildikten sonra gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Efrîn'in AKP/Saray rejimi tarafından işgal edilmesini lokum dağıtarak kutlayanlara tepki gösteren öğrenciler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilmesiyle gözaltına alınmıştı.

ODTÜ ÖTK da Boğaziçili öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, öğrenciler ile dayanışma açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Üniversiteler özgür düşünce ortamının; bilimsel, laik eğitim ilkelerinin koruyucusu olması gereken kurumlardır.

"Yapılan operasyonlar üniversite gençliğinin baskılarla yıldırılmasına, özgürlüğü ve barışı savunanların sindirilmesine yöneliktir. Bu ilkeleri savunmaktan ötürü gizli operasyonlarla, üniversitemizden arkadaşlarımızın gözaltına alınması, üniversitemizde düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik ağır bir darbedir. Ortadoğu Teknik Üniversitesi geleneğini sahipleneceğini iddia eden yönetimin söz verdiği ilkelere sadık kalması beklenmektedir.

"ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi olarak maksatlı bir şekilde hedef gösterilen Boğaziçi Üniversitesi'ndeki ve Ankara Üniversitesi'ndeki öğrenci arkadaşlarımızın da yanında olduğumuzu bildiriyor, gözaltındaki arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz."