ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Denizi de imara açtılar

16 Mart'ta yayımlanan Resmi Gazete'deki karara göre Gökova Körfezi, Marmaris, Urla, Menteşe Bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Mart 2018 Çarşamba, 10:52

HABER MERKEZİ - Akyaka, Turunç, Akbük gibi doğa cenneti koyların yanı sıra Gökova Körfezi Bakanlar Kurulu kararı ile daraltıldı. Gökova Körfezi, Marmaris, Ula, Merteşe bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı.

Gizem Karakış'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre, 16 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Akbük'den Bördübet Koyu'nun olduğu alana kadar orman ve deniz kıyılarının yer aldığı şeritte sit alanında daraltmaya gidildi. Karara göre 1'inci sit alanında 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektar olarak belirlendi. Bu alanın 2 bin 447 hektarı denizde yer aldı.

Karardan önce 2. derece sit alanı bulunmazken, bu alan için 23.530 hektarlık alan ayrıldı. Bunun 3.449 hektarı ise deniz için ayrıldı. Bu alan kararının ardından çadır, bungalow ve günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek. 3'üncü derece doğal sit alanı olan bin 353 hektarlık alanda ise bin 994 hektarlık daraltma yapıldı. Kararın ardından bu alan konut yapımı için inşaata açılacak. Turizm ve yerleşim için istenilen faaliyet yapılabilecek. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekreasyon yapılabilecek.