ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

1415 futbol sahası büyüklüğünde nükleer güç santral alanı

Sinop'ta kurulması planlanan nükleer güç santrali için 1415 futbol sahası büyüklüğünde alan tahsis edilirken, santralin inşaatı için 33 milyon metreküplük bir hafriyat alanı ortaya çıkacak. 10 yıl sürecek inşaat Sinop ili ve çevresinin tüm doğal yaşam alanını geri dönülemeyecek şekilde tahrip edecek.

Etkin Haber Ajansı / 27 Mart 2018 Salı, 11:58

SİNOP - Sinop'ta kurulması planlanan nükleer güç santrali için 1415 futbol sahası büyüklüğünde alan tahsis edildi.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu halk bilgilendirme toplantısında firma tarafından sunulan raporda, santrale ilişkin çarpıcı bilgiler bulunuyor. EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ'ın DHA'ya verdiği bilgiye göre, söz konusu santral 4 üniteden oluşuyor. Her bir ünitesi bin 140 megavat gücünde. Toplamda 4 bin 560 megavat gücünde bir nükleer güç santralı kurulacak. Santralin kurulacağı alan Türkiye'nin en kuzey noktası olan İnceburun Yarımadası. Alan büyüklüğü 10 milyon metrekare devlet orman arazisinin bu projeye tahsis ediliyor.

Bu rapora göre bu alanın sadece yüzde 10'luk kısmında santralin kurulacak. Ancak Türkiye'nin bir de en güneyinde Mersin Akkuyu'da bir nükleer santral projesi de yürütülüyor. Mersin'de ayrılan alanın toplam büyüklüğü 2 milyon metrekare. Sinop için ayrılan alanın büyüklüğü 10 milyon metrekare. Bu alan bin 415 futbol sahası büyüklüğünde.

Santralin inşaatı için 33 milyon metreküplük bir hafriyat ortaya çıkacak. İki şeritli, her bir şeridi 15 metre genişliğinde olan ve dolgusu 2 metre derinliğinde olan toplam 550 kilometrelik bir bölünmüş yolun dolgu miktarına eşit. Nükleer güç santralinin inşaat alanından itibaren bölgeye 6 kilometre uzaklıkta Hamsilos Doğal Park Alanı, 5 kilometre uzaklıkta Bozburun Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 7 kilometre uzaklıkta Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı, 15 kilometre uzaklıkta Sinop kent merkezi bulunuyor. Bu kadar yoğun hafriyatın sıkışacağı bu alandan sonra bu inşaat yapım aşaması minimum 10 yıl sürecek, Sinop ili ve çevresinin tüm doğal yaşam alanın biz geriye dönülemeyecek şekilde tahrip olacak.

Firma tarafından sunular raporda her bir ünitenin saniyede 81 metreküp su çekeceği yazıyor fakat, önce saate sonra güne çevrildiği zaman toplam dört ünitede 28 milyon metreküp Karadeniz'in deniz suyu denizden çekildikten sonra tuzsuzlaştırılarak, demineralize edilecek içinde bütün mikroorganizmalar ne varsa arındırılacak, santralde soğutma suyu kullanıldıktan sonra tekrar Karadeniz'e deşarj edilecek. Üstelik bu soğutma suyunun sıcaklığının raporda belirtildiği gibi yapılırsa doğal yaşamı tümden değiştirecek.