ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kaputaş Plajı kazandı

Antalya'nın antik ve doğal Sit'lerle bezeli, butik turizm bölgesi olan Kaş ilçesi ve Kalkan arasında bulunan Kaputaj Plajı'ndan da geçen Kaş-Kalkan otoyol projesine karşı açılan davada "ÇED gerekli değildir" kararı iptal edildi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Mart 2018 Pazartesi, 11:59

ANTALYA- Antalya'nın doğa harikası Kaş ilçesi ve Kalkan arasındaki Kaputaş Plajı'ndan geçen Kaş-Kalkan otoyol projesine karşı açılan davada Antalya 2'nci İdare Mahkemesi, "ÇED gerekli değildir" kararını iptal etti.

DHA'nın haberine göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, dünyaca ünlü Kaputaş Plajı'nı da içine alacak şekilde, Kaş ilçesi ile turistik Kalkan Mahallesi arasına 28 kilometre uzunluğunda, 26 metre genişliğinde otoyol projesi hazırladı. Otoyol doğal dokuya zarar vereceği için Peyzaj Mimarları Odası Ankara Şubesi, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile 77 bölge sakini, Ağustos 2017'de yargıya başvurdu.

İlk dava, Antalya Valiliği tarafından otoyol projesi için verilen "ÇED gerekli değildir" kararına, ikinci dava ise birinci derecede Sit alanından geçen 2842 metrelik güzergâha ilişkin Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu'nun verdiği izne karşı açıldı. İki hafta önce, Antalya 4. İdare Mahkemesi, otoyol projesine izin veren Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu'na karşı açılan davada yürütmeyi durdurdu.

Antalya 2. İdare Mahkemesi de "ÇED gerekli değildir" kararını iptal etti.