ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Savaş naraları kaybedecek, barış şiirleri okunacak'

Son birkaç gündür Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilen Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri, "Savaş naraları kaybedecek, barış şiirleri okunacak" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Mart 2018 Pazartesi, 09:30

İSTANBUL- Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden öğrenciler, okullarında son dönemde yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye'de, son dönemde özgür düşünceye, barış isteğine ve yaşama hakkına dair söz söylemenin dört duvar ardına kapatılmanın en temel bahanelerini oluşturduğu belirtilen açıklamada, "Siyasi konjonktüre dair farklı bir fikir beyan etmek engellenmekte, 'makul ve muhbir vatandaş'lar tarafından hızlıca suç sayılmakta, genel kanaate uymayan en küçük ifade çeşitli biçimlerde yaftalanmaktadır. Son bir hafta içinde Boğaziçi Üniversitesinde olan biten de bu çerçeveden bağımsız değildir" denildi.

Dün 3 öğrencinin daha gözaltına alınmasıyla toplam gözaltı sayısının 7 olduğu hatırlatılan açıklamada, "Bugün arkadaşlarımızı özgürlüklerinden alıkoymak, hatta bununla yetinmeyip eğitim haklarının ellerinden alınacağına dair tehditler savurmak özgür, eşit ve bilimsel eğitimi hiçe saymak, bu ilkeleri temel alan akademilerin özerkliklerini yok etmek demektir" denildi.

Arkadaşlarının yaka paça gözaltına alınmasına önayak olan muhbirlerin de bir gün özgürlük ve adalete ihtiyacı olacağı kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bizler, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden öğrenciler olarak, her alanda olduğu gibi edebiyat tarihinde de bu yaşananların örneklerini gördük, görüyoruz ve mücadele etmezsek görmeye de devam edeceğiz. Ancak tarih boyunca hak ihlallerine çanak tutan jurnalcilerin sürgüne mahkûm ettiği edebiyatçılar ve onların düşünceleri, insanlık sahnesinde er ya da geç kazanmıştır. Arkadaşlarımız Boğaziçi Üniversitesine geri dönecek, muhbirler kaybedecektir. Düşünce özgürlüğü kazanacak, taassup yenilecektir. Savaş naraları kaybedecek, barış şiirleri okunacaktır. Çünkü her daim istibdat kahrolmuş, hürriyet kazanmıştır."