ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan'ın 'eğitim hakkı vermeyeceğiz' dediği öğrenciler konuştu

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilere yönelik bir haftadır süren baskı ve gözaltı operasyonları protesto edildi. Boğaziçi'li öğrenciler kendilerini terörist ilan eden Cumhurbaşkanı'na seslenerek "Sosyalistleri terörize edip sindiremezsiniz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Mart 2018 Pazartesi, 14:57

İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, "Komünist öğrencilere okuma hakkı vermeyeceğiz" diyen Erdoğan'a cevap verdi: "Her sömürü, savaş ve baskı politikanızın karşısındayız." Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimatla operasyonlara maruz kalan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, gözaltında tutulan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Efrîn için lokum dağıtmak bahanesiyle üniversitede provakasyon çıkarmak isteyen şahıslara "Savaşın işgalin lokumu olmaz" diyerek müdahale eden üniversite öğrencileri bir haftadır saray medyasının ve Erdoğan'ın hedefindeydi. Öğrenciler yaptıkları açıklamayla iktidarın savaş politikalarına karşı durmaya devam edeceklerini bildirdi.

ERDOĞAN SATIRLI BIÇAKLI ÇETELER İÇİN DE BİR ŞEY DİYECEK Mİ?

İnsan Hakları Derneği'nde yapılan basın toplantısında, gençlik örgütleri adına konuşan Tilbe Akar, "Boğaziçi Üniversitesi'ne yönelik operasyonlar artarak devam etmekte. Ev ve yurt baskınları yapılırken polis üniversite içinde ders çalışma alanlarında ve okul çevresinde GBT yaparak baskıyı artırmaya çalışmaktadır. Şu an gözaltında 7 öğrenci bulunuyor. 'Komünist gençlerin okuma hakkını elinden alacağız' diyen Erdoğan bilmelidir ki; sosyalist gençler bu zamana kadar baskılara boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecektir" dedi.

"Emirler doğrudan AKP Genel Başkanı Erdoğan'dan gelmektedir. Boğaziçi'ndeki arkadaşlarımız için Erdoğan herkesten önce 'terörist' diyerek adeta hükmü vermiştir. Bu, yargı sürecini siyasi olarak baskı altına alma çabasıdır ve suçtur" diye belirten Akar, "Okul bahçelerinde terör estirenlere meydanı bırakmayacağız diyen Erdoğan kamuoyunu yanıltmaktadır, çünkü Boğaziçi'nde herhangi bir kavga ya da şiddet olayı yaşanmamıştır. Peki aynı Erdoğan üniversitelerde ateşli silahlar, satırlar ve bıçaklarla gezen, sol görüşlü öğrencilere saldıran faşist çeteler için bir şey diyecek midir?" şeklinde konuştu.

Açıklamanın devamında, "Baskı ve operasyonlarla farklı beklentiler içine giren iktidara ve ortaklarına bir çift sözümüz var: Bu ülkede devrimcilere ve gençliğe yönelik baskılar bugün ortaya çıkmadı. Bu bozuk düzen son bulana kadar da ortadan kalkmayacak. Sadece üniversitelerdeki özgürlük ortamını değil bu toplumda yaşayan bütün emekçi kitlelerin hakları ve özgürlüğü için mücadele eden bizler ne zaman sustuk, sindik, yıldık? Hiç bir zaman. Öyleyse çabalarınız boşuna, Uydurma gerekçelerle gözaltına aldığınız dostlarımızı, yoldaşlarımızı derhal serbest bırakın. Sosyalisleri terörize edip sindiremezsiniz. Her sömürü, savaş ve baskı politikanızın karşısındayız" denildi.