ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Roma Parkındaki hukuksuz sosyal tesis kapatılsın'

Beyoğlu Kent Savunması, Cihangir Roma Parkı'nda hukuka aykırı olarak yapılan sosyal tesisi protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 25 Mart 2018 Pazar, 16:35

İSTANBUL - Beyoğlu Kent Savunmasının çağrısıyla bir araya gelen yaşam hakkı savunucuları Cihangir Roma Parkı'nda hukuka aykırı olarak yapılan sosyal tesisi protesto etti.

Sosyal tesis girişinde "Bu tesis hukuksuzdur, İBB'yi göreve çağrıyoruz" pankartı açan yaşam savunucuları sembolik olarak tesise mühür vurdu. Yağmura ve soğuk havaya rağmen onlarca kişinin katıldığı eylemde "Hukuksuz sosyal tesis kapatılsın" başlıklı basın açıklamasını Beyoğlu Kent Savunması üyesi Deniz Özgür okudu.

Özgür, Cihangir Roma Parkı bitişiğinde inşa edilen "sosyal tesis" inşaatının durdurulması için yaklaşık 1.5 yıldır mücadele verdiklerini söyledi.

Özgür, "İstanbul 7. Bölge İdare Mahkemesi, geçtiğimiz Şubat ayında, inşaat ruhsatının ve mimari projesinin hukuka aykırı olduğu ve inşaatın devamı halinde telafisi güç zararlara yol açacağı gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu tip kent ve çevre mücadelelrinde sıklıkla gördüğümüz gibi mahkemeler kararını verene kadar binanın inşatı bitti ve bina ruhsatsız olarak hizmete açıldı" dedi.

Tesise işletme ruhsatı verilmemesi gerektiğine işaret eden Özgür, İBB'nin konuya ilişkin yaptıkları hiçbir başvuruya ciddi bir yanıt almadıklarını aktardı.

'İBB'NİN MÜHÜRLEME GÖREVİNİ BİZ YAPACAĞIZ'

Özgür, "İBB'nin mühürleme görevini sempolik olarak biz yerine getireceğiz. Mahkeme kararını beklemeden tesisi inşa ettirenler, parkın kullanılabilir alanının yarısından fazlasını da çitlerle çevirip, park içinde tesise ait ayrı bir alan yaratmakta bir sakınca görmediler. Roma Parkı bu haliyle mahalle sakinlerinin ücret ödemeden kullanacağı bir yeşil alan olmaktan çıkartılmış ticari bir sosyal tesis alanına dönüştürülmüştür" diye konuştu.

Özgür son olarak şunları söyledi: "Tarihi Roma Bahçesi semtimizin deniz açılan pencerisidir. Hem bir seyir terası, hem düzenlenmesi ve işlevsel olarak kullanılmasının sağlanması gereken arkeolojik park alanıdır. İstanbul'da beklenen olası bir depremde kullanılabilecek bir toplunma alanı niteliğindedir. Beyoğlu'nun, Cihangir'in ihtiyacı bilimsel verilerin ve mahkeme kararlarının da gösterdiği gibi daha fazla bina değil, daha fazla açık ve yeşil alanlardır. Parklar, yeşil alanlar hepimizindir, parklar işgal edilemez."

Yaşam savunucuları basın açıklaması sonrası İBB'nin sosyal tesisi mühürleme görevini üstlenmediğine değinerek tesise sembolik bir mühürleme yaptı. Kitle bir süre sonra da bostana fidan dikti.