ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF: Üniversitelerimizi diktatöre teslim etmeyeceğiz

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltına alınması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından devrimci demokrat öğrencileri hedef göstermesine ilişkin açıklama yapan SGDF, "Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri biat etmeyecek ve üniversitelerimizi faşist çeteler ve onların şefi Erdoğan'a bırakmayacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Mart 2018 Pazar, 10:49

İSTANBUL - Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Piramit önünde masa açarak "Afrin zaferi için lokum dağıtıyoruz" diyen cihatçı faşistlere devrimci demokrat öğrencilerin müdahalesi sonrası yapılan yapılan ev baskınlarında öğrencilerin gözaltına alınması ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Komünist gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz" sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

"Üniversitelerde diktatörün emri değil, gençliğin sözü geçer" başlıklı açıklamada SGDF, "Efrîn işgaliyle birlikte iç politikada toparlanma ve 'yerli-milli ittifakı' güçlendirme gayretine girişen diktatörün hedefinde bu sefer de Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, üniversiteliler ve komünistler var. Efrîn işgalinin ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde lokum dağıtmaya kalkışan faşistlere 'işgalin lokumu olmaz' diyerek karşı çıkan üniversiteliler, ertesi gün polis operasyonuyla gözaltına alındı. Saldırı bitmedi ve gözaltına alınan arkadaşlarına sahip çıkmak için basın açıklaması yapmak isteyen üniversitelilere de polis-ÖGB saldırdı ve öğrenciler gözaltına alındı. Bu da yetmedi işgale ve savaşa karşı 'barış' diyen üniversiteliler diktatör tarafından terörist ilan edildi" diye kaydedildi.

ÜNİVERSİTELİLER DİKTATÖRE TESLİM OLMAYACAK

"O komünistlere okuma izni vermeyeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'in barışı, adaleti, özgürlüğü, eğitimde bilim ve eşitliği savunan bütün üniversitelileri tehdit ettiğini ve yükselen her muhalif sesi "terörist" olarak tarifleyip hedefleştirerek üniversiteleri baskı altına almaya çalıştığını bir kez daha gösterdiğini ifade eden SGDF, "Üniversiteler AKP'nin eğitimde piyasacı politikalarına, anti-bilimsel uygulamalarına, anti-demokratik politikalarına, kayyum rektörlerine ve faşist saldırılarına; aynı zamanda üniversitelilerin yıllardır sürdürdüğü bilim ve özgürlüğün amansız mücadelesine tanıktır. İşte üniversiteliler bu mücadeleci ruhundan aldığı güç ile diktatöre direnecek ve teslim olmayacaktır" diye belirtti.

SGDF açıklamanın devamında, akademisyenleri ihraç eden, soruşturmalarla üniversitelileri okuldan uzaklaştıran, demokratik hak ve özgürlükleri gasp eden, eğitimi piyasalaştıran, polis-ÖGB ve faşist çetelerle gençlik hareketinin iradesini kırmaya çalışan ve onu itaate zorlayan AKP/Erdoğan iktidarının, "milli ve yerli değerlere hassasiyet" demogojisiyle birlikte gündeme getirdiği yeni yönetmeliğin ise üniversiteleri iktidarına bir tehdit olarak gördüğünün itirafı ve yeni saldırı planı olduğunu kaydetti.

GENÇLİK DİKTATÖRÜN KARŞISINDA HALKIN YANINDADIR

SGDF, "Evet, üniversiteler Erdoğan'ın korkusudur, üniversiteliler tehdit, gözaltı, ihraç ve tutuklamalarla hizaya çekilmez! Akademiyi, bilimi, eşitliği, barışı, anadil ve özgürlüğü yıllardır kampüslerde ve meydanlarda bayraklaştıran gençlik katliam, inkar, işgal ve sömürüye karşı yine diktatörün karşısında ve ezilen halkların yanında olmaya devam edecektir" dedi.

Erdoğan'ın, "O komünistleri okutmayacağız" dediği üniversitenin IŞİD'e karşı mücadele ölümsüzleşen Paramaz Kızılbaş gibi komünistlerin anısını bağrında taşıyan Boğaziçi Üniversitesi olduğunu hatırlatan SGDF, "Burada diktatörün emri değil gençliğin sözü geçer! Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri biat etmeyecek ve üniversitelerimizi faşist çeteler ve onların şefi Erdoğan'a bırakmayacağız" diye vurguladı.

Gözaltına alınan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını isteyen SGDF, "Diktatöre karşı mücadeleyi hep birlikte büyütecek ve faşizmi yeneceğiz" diye belirtti.