ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Erdoğan'a yanıt

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi öğrencileri "Hükümetin güvenlik politikalarını eleştirmek terör örgütü propagandası değildir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Mart 2018 Pazar, 12:35

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Terör estiren çapulculara kesinlikle meydanı bırakmayacağız" sözlerine ilişkin Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi öğrencileri yazılı açıklama yayımlayarak "Hükümetin güvenlik politikalarını eleştirmek terör örgütü propagandası değildir" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden öğrencileri yaptıkları açıklamada, "Türkiye'de ifade özgürlüğü giderek artan düzeyde bir saldırıyla karşı karşıya kalmış ve bu durum üniversitemize de yansımıştır. Hükümete doğrudan veya dolaylı yoldan yapılan her eleştiri terör ile bağdaştırılmakta, eleştirme cesaretini gösterenler ise 'kamuoyunun hassasiyetleri' üzerinden hedef gösterilmektedir" denildi.

Bizler Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden öğrenciler, "Üniversitemizin özgür ruhunu ve üniversitemizde bulunan herkesin fikrini ifade etme hakkını savunuyoruz. Arkadaşlarımız bu bağlamda haksız ithamlarla suçlanmaktadırlar. Arkadaşlarımızın düşünce ve ifade özgürlüklerine yapılan kısıtlama, hükümetin bir politikasını eleştirmenin teröristlikle eş değer tutulması ve bu şekilde yaftalanması ile başlamıştır" diye belirtildi.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi'ne (ICCPR) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) taraf bir devlet olduğunu hatırlatan öğrenciler, dolayısıyla, Türkiye'nin bu bağlayıcı sözleşmelerde yer verilen haklara saygı gösterme, bu hakları koruma ve teşvik etme yükümlülüğü bulunduğunun altını çizdi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 26. Maddesi, vatandaşlarının ifade özgürlüğü hakkını koruma altına almaktadır. Birçok uluslararası sözleşme ve anayasamızla koruma altına alınan bu hak ve özgürlüklere rağmen, son zamanlarda üniversitemizde bulunan muhalif seslerin kendilerini duyurması daha da güç bir hale gelmiştir.

"Hükümet tarafından eleştirel olarak değerlendirilen görüşleri ifade eden herkes internet üzerinden tehdit, gözdağı ve taciz, cezai kovuşturmalar, gözaltı, üniversiteden atılma ve sansüre maruz kalma tehlikesi altında bulunmaktadır.

"Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının devletin güvenlik politikalarını eleştirmeye hakkı olduğunu ve gözaltına alınan arkadaşlarımızın fikrini ifade etme hakkını savunuyoruz. Hükümetin güvenlik politikalarını eleştirmek suç veya terör örgütü propagandası değildir. Bu soruşturmaların usulünde ve içeriğinde hak ihlali vardır.

"Hükümetin güvenlik politikalarını eleştirmek terör örgütü propagandası değildir."