ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Türkiye su fakiri ülkeler arasında yer alabilir

BM'nin verilerine göre şu an dünyada 884 milyon insan güvenli suya erişim sıkıntısı yaşıyor. Türkiye ise 2030 yılında su fakiri ülkeler arasında yer alabilir.

Etkin Haber Ajansı / 23 Mart 2018 Cuma, 11:29

HABER MERKEZİ- Birleşmiş Milletler'in verilerine göre dünyada şu an 884 milyon insan güvenli içme suyuna erişim sıkıntısı yaşıyor. Giderek büyüyen tehdit, sosyal ve siyasi gelişmeleri de etkiliyor. Tarih boyunca savaşlara ve ihtilaflara neden olan su paylaşımı konusu, ülkelerin dış politikasının şekillenmesinde önemli bir etken.

D.W. Türkçe'den Özge Artunç'un haberine göre, Fırat ve Dicle gibi geniş bir coğrafyanın can damarı olan iki nehrin çıkış noktası konumundaki Türkiye, daha önceki yıllarda su politikaları nedeniyle Arap Birliği ve İslam Konferansı Örgütü gibi kurulaşlara şikayet edildi.

Yarı kurak iklim kuşağında bulunan Türkiye'de kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1.519 metreküp. Bu durum Türkiye'nin su stresi çeken ülkeler arasında yer almasına neden oluyor. Türkiye'de 2030 yılı itibariyle kişi başına düşen su miktarının ise 1100 metrekübe düşmesi bekleniyor. Bu durum Türkiye'nin su fakiri ülkeler arasına girebileceği anlamına geliyor.