ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rektörün ifade özgürlüğü anlayışı: 5 öğrenciye gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi'nde 'Afrin lokumu' dağıtıp ırkçı propaganda yapan şahısları koruyan kayyum rektör, "İşgalin katliamın lokumu olmaz" diyerek tepkilerini gösteren üniversite öğrencilerini hedef gösterdi. Bu sabah yapılan operasyonlarla 5 öğrencinin gözaltına alınmasıyla toplamda 8 savaş karşıtı öğrenci gözaltına alındı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Mart 2018 Perşembe, 11:21

HABER MERKEZİ- 19 Mart günü Boğaziçi Üniversitesi'nde masa açarak 'Afrin lokumu' dağıtmak isteyen faşistlere müdahale eden öğrencilere saldırılar sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Efrin işgalini bahane ederek gerici ve ırkçı propaganda yapan kişilere "İşgalin, katliamın lokumu olmaz" yazılı pankart açarak cevap vermişti. Aynı gün üç öğrencinin gözaltına alınmasının ardından bugün de 5 öğrenci yapılan operasyonlarla gözaltına alndı.

Saray medyasının hedef gösterdiği savaş karşıtı üniversite öğrencilerine baskılar sürüyor. Hafta başında yaşanan olayda bir grup, öğle namazının ardından Kuzey Piramit önünde üzerinde "Afrin lokumu" yazılı masa açarak provakasyon çıkarmak istemişti. Savaş karşıtı öğrenciler ise "Okulumuzda ÖSO'cu istemiyoruz" diyerek gruba müdahalede bulunmuştu. Olay günü 3 öğrencinin gözaltına alınmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine 14 öğrenci hakkında operasyon başlatıldı. Eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda 5 öğrenci daha gözaltına alındı.

AFRİN LOKUMCULARI KORUNDU ÖĞRENCİLER HEDEF GÖSTERİLDİ

YÖK ve Boğaziçi yönetimi yaptıkları açıklamalarla, ifade özgürlüklerini kullanan öğrencilere saldırdı. Cumhurbaşkanı tarafından anti demokratik bir şekilde üniversiteye rektör atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan, öğrencileri hedef gösterdi. Rektörlük tarafından yapılan açıklamada, "Afrin şehitlerimizi anmak amacıyla açılan standa yapılan saldırıyı her vatansever gibi bizler de kabul edilemez buluyoruz. Ayrıca ifade özgürlüğüne yapılan bir saldırı olarak da değerlendiriyoruz" denildi. İfade özgürlüğünden bahseden rektör, savaş karşıtı öğrencilerin aynı özgürlüğü kullanmasına tahemmül edemeyerek 'milletin hassasiyeti' diyerek gözaltıları meşru gösterdi.