ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı üzerinde iş makineleri çalışıyor

Neolitik döneme ait olan ve dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen Urfa'daki Göbeklitepe'de kalıntıları beton dökülüyor ve üzerinde iş makineleri çalışıyor. Arkeolog Çiğdem Köksal, sosyal medya hesabından duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 21 Mart 2018 Çarşamba, 10:45

URFA- Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe'de kalıntılara beton döküldüğü ve üzerinde iş makinelerinin çalıştığı ortaya çıktı.

2014 yılında hayatını kaybeden kazı başkanı Klaus Schmidt'in eşi arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt, Göbeklitepe'de iş makinelerinin kalıntılar üzerinde çalışma yaptığı ve neolitik döneme ait kalıntıların üzerine beton döküldüğünü söyledi. Yetkililer ise çalışmaların UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girebilmek için gerekli olduğunu savunarak, "Kamuoyu yanıltılmaya çalışılıyor" dedi.

Arkeolog Köksal, sosyal medya hesabından "Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Taze beton dökülen alanın yanıbaşında görülen F yapısı (Kaya Tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinelerinin eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var" yazarak fotoğraflar paylaştı.

Cumhuriyet gazetesinin ulaştığı bir yetkili ise Köksal'ı yalanlayarak, Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu'nun izniyle çalışma yapıldığını savundu. Yetkili, "Bu çalışmanın yapılmasının amacı da zaten Göbeklitepe'yi daha iyi koruyup gelen ziyaretçilerin rahatlıkla gezebilmesini sağlamak, ören yeri ve çevre düzenlemesi yapmak" iddiasında bulundu.