ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Portekiz'de 1. Kürt Film ve Sanat Festivali gerçekleştirilecek

Portekiz'in başkenti Lizbon'da 21-26 Mart tarihleri arasında 1. Kürt Film ve Sanat Festivali düzenlenecek.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2018 Salı, 18:30

LİZBON - Portekiz'in başkenti Lizbon'da 21-26 Mart tarihleri arasında 1. Kürt Film ve Sanat Festivali düzenlenecek. Fikri ortaya atan ve büyük emek veren ressam ve fotoğraf sanatçısı İlyas Kirkan, festivali Kürt annelerine adadıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl 7-8 Kasım tarihleri arasında ana festivalin tanıtımı niteliğini taşıyan sinema ve sanat günleri etkinliği ardından, 1. Kürt Film ve Sanat Festivali bu yıl 21-26 Mart tarihleri arasında film gösterimi, resim sergisi, panel, müzik ve Newroz kutlaması ile beş günlük dolu dolu programıyla gerçekleştirilecek.

Festivale ilişkin konuşan Kirkan, ''Lizbon'da çok sayıda festival gerçekleşmekte ve burada küçük bir Kürdistanlı kesim olduğu için Kürt kültür ve sanatına ilişkin daha önce pek fazla bir çalışma yürütülmemiş. Bu nedenle bir ilk gerçekleştirmek amacıyla bir Kürt Film ve Sanat Festivali organize etmeyi düşündüm'' dedi.

Bu festivali gerçekleştirmek için desteğini ve fikrini alabileceği deneyimli kişi ve kurumlar ile görüşmeler ve toplantılar yaptığını söyleyen Kirkan, ''Bunlardan biri de geçtiğimiz yıl Rojava'da şehit düşen arkadaşım film yapımcısı ve gazeteci Mehmet Aksoy idi. Onun şehadeti ardından bu festivali gerçekleştirmek benim için çok daha önemli bir boyut kazandı. Ardından Lizbon'da Portekizli ressam, yazar, çizer, eleştirmen, müzisyen ve sinema dünyasından kişiler ile görüşmeler gerçekleştirdim ve bir komite oluşturduk'' diye belirtti.

Kirkan ''Bize kültürümüzü, dilimizi, sevgiyi, aşkı ve gülümsemeyi ilk öğreten annelerimizdir ve bundan dolayı da bu ilk festivalimizi Kürt anneleri ve Cumartesi annelerine adama kararı aldık. Gösterim için seçtiğimiz filmler de Kürt anaları ve kadınlarını konu edinen film ve belgesel filmleri oldu. Bu festivali her yıl yapmayı amaçlıyoruz'' diye kaydetti.