ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hayvan ve bitki türleri yarı yarıya yok olma tehlikesi altında

Isınan Dünyada Doğal Hayat: İklim Değişikliğinin Biyoçeşitlilik Üzerindeki Etkileri raporuna göre, dünya bazı zengin doğal bölgelerdeki tür çeşitliliğinin yüzde 25'ini kaybedecek.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2018 Pazartesi, 12:07

İSTANBUL- Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Doğu Anglia Üniversitesi ve James Cook Üniversitesi tarafından hazırlanan "Isınan Dünyada Doğal Hayat: İklim Değişikliğinin Biyoçeşitlilik Üzerindeki Etkileri" raporu, Akdeniz'deki deniz canlılarının karşı karşıya kaldığı tehlikeyi gözler önüne serdi.

Rapora göre Birleşmiş Milletler'in İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde sera gazları salınımını azaltmaya yönelik önlemleri içeren Paris İklim Anlaşması'nda yer alan 2 dereceleki hedef tutturulsa bile dünya bazı zengin doğal bölgelerindeki tür çeşitliliğinin yüzde 25'ini kaybedecek. Akdeniz'de tehlike altında olan bölgeler arasında. Küresel ısınma 2 dereceyle sınırlandırılsa dahi Akdeniz'deki çoğu tür grubunun neredeyse yüzde 30'u, tüm bitkilerin ise üçte birinden fazlası risk altında.

Rapor, iklim değişikliğinin 80 bin bitki ve hayvan türü üzerindeki etkisini inceliyor. Rapora göre, karbon salınımı kontrolsüz şekilde artmaya devam ederse, Amazon ve Galapagos gibi dünyanın en zengin doğal bölgelerindeki hayvan ve bitki türlerinin yarıya yakını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olabilir.

Akdeniz bölgesi iklim değişikliğine en fazla maruz kalan öncelikli bölgelerden biri. Toprak nemliliğinin azalmasına ve kuraklık olasılığının artmasına neden olan artan sıcaklıklar, aynı düzeyde seyreden ya da azalan yağış miktarlarıyla birleşince ekosistemler, tarım ve insanlar üzerindeki olumsuz etkiler artıyor. Yılda 300 milyondan fazla ziyaretçi de Akdeniz'in kalan kaynakları üzerindeki muazzam baskıyı artırıyor.

Akdeniz'deki biyoçeşitlilik, iklim değişikliğinin düşük seviyelerde kaldığı durumda bile kırılganlık taşıyor. Mevcut politikaların devamı halinde ise bölgedeki biyoçeşitliliğin yarısı kaybedilecek.

DENİZ CANLILARI TEHLİKE ALTINDA

Akdeniz'de yaşayan yeşil deniz kaplumbağası, iribaş deniz kaplumbağası ve deri sırtlı deniz kaplumbağası türleri Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından "tehlikede", "kritik tehlikede" ve "düşük riskli" olarak sınıflandırılıyor. Bu türler, iklim değişikliği nedeniyle ciddi tehdit altında.

Balinalar, yunuslar ve fokları kapsayan deniz memelilerinin açık denizlerden kıyı sularına kadar Akdeniz'de çok çeşitli habitatları bulunuyor. Deniz memelileri aynı zamanda çevresel koşullardan ve avlarının dağılımından da büyük ölçüde etkileniyor. Orkinos balıklarının çevrelerindeki sıcaklık değişimlerinden kuvvetli bir şekilde etkilenmeleri bekleniyor. Su sıcaklığındaki değişimlerin orkinoslar üzerinde kalp işlevlerinin, üreme faaliyetinin, yumurtlama ve larva gelişiminin, yüzme becerilerinin etkilenmesini de içeren fizyolojik sonuçları bulunuyor.

Köpekbalıkları da iklim etkilerine duyarlı bir tür olarak değerlendiriliyor. İklimdeki dalgalanmalar; gelişim, üreme ve hayatta kalma becerilerini etkileyerek bu türün topluluk yapısını bozabilir, bolluk değerlerinde değişimlere, dağılımlarında kaymalara ve yerel ölçekte nesillerinin tükenmesine sebep olabilir. Mersinbalığı da çevresel tuzluluk ve ısı oranlarındaki değişimlere karşı duyarlı olan bir başka balık türü. Yaşanan değişimler bu balıkların fizyolojik işlevlerini etkiliyor. Yok olma tehlikesi altındaki Avrupa mersinbalığının yayılım alanı sınırları, uygun habitat alanlarını daraltan iklim değişikliğinin fazlasıyla etkisi altında kaldı.

Güneybatı Avustralya, Amazon Guyanası ve Afrikalı vahşi köpeklere ev sahipliği yapan Miomboağaçlıkları iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgeler olacak. Küresel anlamda 4-5 derecelik bir sıcaklık artışı olursa, bu bölgeler birçok bitki ve hayvan türü için yaşanmaz hale gelecek. İklim değişikliğinin getirdiği tehlikelerden bazıları şöyle:

-Miombo ağaçlıklarında ve Güney Afrika'da amfibilerin yüzde 90'a yakını, kuşların yüzde 86'sı, memelilerin yüzde 80'i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

-Amazon, bitki türlerinin yüzde 69'unu kaybedebilir.

-Güneybatı Avustralya'da amfibilerin yüzde 89'u yok olabilir

-Madagaskar'da bulunan türlerin yüzde 60'ı risk altında.

-Günde 150-300 litre su tüketmesi gereken Afrika filleri su kıtlığı tehlikesi ile karşılaşabilir.

-Sundarban kaplanlarının üreme alanlarının yüzde 96'sı yükselen su seviyesi nedeniyle sular altında kalabilir.