ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Halkevleri Mevlüt Uysal'ı İBB önünde protesto etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın metro yaparken AKP'nin oy oranının yüksek olduğu yerleri gözetecekleri yönündeki sözleri Halkevleri üyeleri tarafından protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2018 Pazartesi, 18:45

İSTANBUL - Halkevi üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal'ı "Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah" sözleri nedeniyle protesto etti.

Uysal, AKP Arnavutköy Olağan Kongresinde yaptığı konuşmada, metro projelerinde AKP'nin yüksek oy aldığı bölgelere ayrıcalık tanınacağını söyleyerek, "Bizim şu anda birinci önceliğimiz metro. Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah" ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.org'ta yer alan habere göre "Belediye başkanlığı ayrımla yapılamaz, her yurttaşa eşit imkanlar sağlanmalı" diyen Halkevleri üyeleri İBB önünde buluştu. "AKP İl Başkanlığı değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi" yazılı bir pankart açan Halkevciler, "Ayrımcılığı, kayırmacılığı, eşitsizliği durdurabiliriz" dedi.

'İBB HALK İÇİN DEĞİL, AKP İÇİN ÇALIŞIYOR'

Halkevleri adına yapılan açıklamada, İBB'nin İstanbul halkı için değil, AKP için çalıştığına dikkat çekilerek, Uysal'ın sözlerinin bunun itirafı olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Açık ki seçilmemiş atama belediye başkanı Uysal'ın yükümlüğü de sorumluluğu da kendisini atayan tek adama, partisine karşıdır, halka değil. Uysal'a sesleniyoruz: İstanbul 'hayır' dedi, seni seçmedi. O koltukta oturamazsın. İstanbul'u eşitsizlikle, ayrımcılıkla, kayırmacılıkla yönetemezsin, izin vermeyeceğiz. Yaşananlar AKP'nin 2019 hedefinin göstergesidir. İktidarın hedefi, AKP'ye oy vermeyenin yurttaş sayılmadığı; işe girmek, hizmet almak, ihale almak ve hatta yaşamak için AKP üyeliğinin/destekçiliğinin dayatıldığı bir ülkedir. Buna izin vermeyeceğiz" denildi.

Halkevciler eylemde açtıkları pankartı eylem sonrasında tabela diye İBB önüne astı asarak eylemi sonlandırdı.

UYSAL HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Halkevleri Hukuk Dairesi de, Mevlüt Uysal hakkında kamu hizmetinde ayrımcılığı savunduğu için suç duyurusunda bulundu.