ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Büyük markaların şişelerinde mikroplastik bulundu

250 plastik su şişesinin incelendiği bir araştırma yapan Orb Media'nın çalışması hemen hemen hepsinde plastik parçalar olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sonucu, her bir litre suda insan saçından daha kalın 10 mikroplastik bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 17 Mart 2018 Cumartesi, 11:31

HABER MERKEZİ - Mikroplastiklerin tehlikesi sürüyor. Dokuz farklı ülkeden 250 plastik su şişesinin incelendiği bir araştırma yapan gazetecilik kuruluşu Orb Media'nın bu çalışması, hemen hemen hepsinde plastik parçacıklar bulunduğunu ortaya koydu.

BBC'nin haberine göre, şişe sularda bugüne kadar yapılan en büyük araştırma olarak kabul edilen çalışma sonucunda her bir litre suda ortalama 10 plastik parçacığının bulunduğu, her birinin de insan saçından daha kalın olduğu anlaşıldı.

Şişe sular, Fredonie'daki New York Devlet Üniversitesi'nde incelendi. Araştırmaya katılan üniversitenin kimya profesörü Sherri Mason, "Peş peşe her şişede, her markada plastik bulduk" dedi. Mason, şöyle devam etti: "Bu, herhangi bir markayı doğrudan suçlama amaçlı değil, araştırma plastiğin her yere tesir ettiğini gösteriyor. Plastik toplumumuzun her yerine yayılan bir madde ve sularımızı da istila ediyor. Bunlar her gün tükettiğimiz en temel ürünler."

Mikroplastik olarak bilinen küçük plastik parçalarını yutmanın sağlığa zarar verdiğine dair bir kanıt yok ama olası etkilerine dair bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Araştırmanın sonuçlarına ilişkin Prof Mason, "Felaket değil ama sayı olarak bakarsak kaygı verici" dedi.

Prof Mason, geçen sene musluk suyunda plastik parçalar bulurken diğer araştırmacılar da, deniz ürünlerinde, birada, deniz tuzunda, hatta havada bile plastik maddelere rastlandığını duyurmuştu.

Araştırmada 11 farklı küresel ve ulusal şişe su markası test edildi. Bu şişeler, nüfus olarak yüksek ve şişe su tüketiminin de nispeten fazla olduğu ülkelerden alındı. Test edilen 259 şişeden 17'sinde plastik madde kanıtları bulunmadı ama diğerlerinin hepsinde vardı. Birkaç şişede binlerce parçacık bulundu, birçoğunda da "büyük ihtimalle plastik" olduğu düşünülen maddeler çıktı.

Teste tabil tutulanlar arasında şu markalar da yer aldı:

Uluslararası markalar: Aquafina, Dasani Evian, Nestle Pure Life, San Pellegrino

Önde gelen ulusal markalar: Aqua (Endonezya), Bisleri (Hindistan), Epura (Meksika), Gerolsteiner (Almanya), Minalba (Brezilya), Wahaha (Çin)