ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Katledilen Büyüknohutçu çiftinin kapattırdığı mermer ocağı için ÇED başvurusu

Evlerinde katledilen yaşam hakkı savunucuları Aysin ve Ali Büyüknohutçu'nun mahkeme yoluyla kapattırdığı mermer ocağı için yeniden ÇED başvurusu yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2018 Çarşamba, 21:04

HABER MERKEZİ- Antalya'nın Finike ilçesinde doğayı tahrip eden taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyle tanınan ve geçen yıl Mayıs ayında doğa düşmanları tarafından katledilen Aysin ve Ali Büyüknohutçu çiftinin mahkeme yoluyla kapattırdığı evlerine yaklaşık 300 metre mesafedeki mermer ocağı için yeniden ÇED başvurusu yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise doğa düşmanı Bartu Mermer firmasının ÇED başvurusu için 22 Mart'ta halkın katılımıyla toplantı yapılacağını duyurdu.

DHA'nın haberine göre, Finike'de binlerce sedir ve kızılçam ağacının yanı sıra yabani hayvanların yaşam alanı da olan bölgede Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu Sözcüsü Ali Ulvi Büyüknohutçu tarafından, 50 köylünün de müdahil olduğu valilik ve bakanlığa karşı dava açıldı. Antalya 2. İdare Mahkemesi, Bartu Mermer firmasına verilen 'ÇED Gerekli Değildir' raporunu ve maden arama izin belgesini iptal etti. Danıştay da kararı onayladı.

Danıştay kararından 25 gün sonra Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti, 9 Mayıs 2017 tarihinde Kızılcık Yaylası'ndaki dağ evlerinde öldürüldü. Cinayeti işleyen Ali Yamuç, önce mermer ocağından bir yetkilinin 50 bin TL karşılığında azmettirdiğini söylemiş, sonra başka bir mermer ocağıyla 100 bin TL karşılığında anlaştığını anlattığı bir mektup ortaya çıkmıştı. Yamuç'un hapishanede intihar ettiği açıklanmıştı.

FİRMA YENİDEN BAŞVURDU

Tüm yaşananlara rağmen Bartu Mermer firması mermer ocağından vazgeçmedi. Cinayetten 9 ay sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ÇED için başvuru yaptığı ortaya çıktı. Müdürlük de ÇED toplantısı için önce 8 Mart tarihi belirledi, sonra 22 Mart'a erteledi. Buna göre, 22 Mart'ta Finike ilçesi Turunçova Mahallesi'nde halk katılım toplantısı yapılacak. ÇED başvurusunda ayrıca proje değişikliği de yapıldı.

Büyüknohutçu çiftinin avukatı İsmail Tunçbilek, mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

'FİRMA ŞÜPHELERİ ARTIRDI'

Firmanın aynı yer için ÇED başvurusunda bulunmasına tepki gösteren TOROÇDER avukatlarından Fikri Doğan ise "Böylesine bir şaibenin ortadan kalkmadığı ve yargı sürecinin tamamlanmadığı bir dönemde, firmanın bu kadar aceleci şekilde davranması şüphelerimizi artıyor. Kafalarda soru işareti oluşturan şirketin aynı yerde faaliyetini devam ettirebilmek için yeniden müracaatı en başta davanın tarafları olarak bizlerdeki şüpheyi yine aynı şirkete yönlendirmektedir. En azından ceza yargılamasının sona ermesi ve gerçek faillerin ortaya konulması gerekmektedir. Sürece saygı açısından bu başvurunun yapılmaması gerekiyor. Bu açıdan işin takipçisi olacağız, ölüm olaylarının arkasında başka kişiler olup olmadığı konusunda daha da hassas davranacağız" dedi.