ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Lavrov: S-400 teslimatını hızlandırdık

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, S-400 hava savunma sisteminin teslimatı sürecini hızlandırdıklarını açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2018 Çarşamba, 15:30

MOSKOVA- Suriye hava sahasını Efrin işgali için Türkiye'ye açan Rusya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ağırladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya 6. Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Minbiç hakkında Washington'da 19 Mart'ta yapacakları görüşmenin ertelenebileceğini söyledi. Çavuşoğlu, "ABD Dışişleri Bakanlığı nedeniyle bu toplantı olacak mı olmayacak mı arkadaşlarımız takip ediyor, onlardan cevap bekliyoruz, bugün yarın belli olur. Tillerson ile ilişkilerimizin kritik bir aşamaya geldiği bir noktada birlikte çalıştık, en zor şartlarda bile diyalogu sürdürdük, yeni bakanla da aynı anlayışla çalışmak isteriz. Yeni bakan kim olursa olsun bize saygı duyması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor" dedi.

Efrin'de TSK'nın saldırıları nedeniyle yüzlerce sivil yaşamını yitirmişken, Çavuşoğlu "Gittiğimiz her yerde siivillere destek veriyoruz" iddiasında bulundu. Çavuşoğlu, Efrin işgaliyle ilgili de "Operasyonun amacı Suriye topraklarını işgal etmek değil" ifadesini kullandı.

Çavoşoğlu, Rusya ile ilişkiler konusunda ise şunları söyledi: "Rusya bizim ekonomik ve siyasi alandaki en önemli ortaklarımızdan, ilişkilerin istikrarlı geliştirilmesi öncelikli hedefimiz. Rusya ile yeni iş birliği imkanlarını değerlendiriyoruz, nisan ayında yapılacak zirvede bazı anlaşmalar imzalayarak ilişkilerimizi daha fazla güçlendirmek istiyoruz. Rusya ile vize problemini aşmamız gerekiyor, Rusya'nın Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusunda olumlu adımlar atmak üzere olduğunu görüyoruz. Rusya ile güvenlik işbirliğini güçlendirmeliyiz, Suriye konusunda son 1.5 yıldır atılan ortak adımların sonucunu alıyoruz."

'S-400'LERİN TESLİMATINI HIZLANDIRIYORUZ'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise S-400 hava savunma sisteminin teslimatı sürecini hızlandırdıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu'nun kendisini, Ankara ve Washington'ın Suriye konusundaki temasları konusunda bilgilendirdiğini söyleyen Lavrov, "Türk mevkidaşım Çavuşoğlu ile çeşitli yönlerini ele aldık. Bunlar içinde ABD'nin, Fırat Nehri'nin doğusu başta olmak üzere Suriye'deki eylemleri de vardı. Zira ABD burada ve Suriye'nin doğusu boyunca askeri üsler kuruyor" dedi.

Lavrov, görüşmede vizenin kolaylaştırılmasını sağlayabilecek adımları ele aldıklarını kaydetti.

ABD'nin Suriye'de yerini sağlamlaştırmak ve bu ülkenin parçalanmasına yardımcı olmak istediğini söyleyen Lavrov, "Bunun için çeşitli yöntemler kullanıyor. Sözgelimi Suriye'de yeni bir provokasyon hazırlığında olunduğunu ve bu provokasyonun kimyasal silah kullanımı içerdiğini söylemiştik. Bu sebeple ABD'yi önceki gün tüm kanallar üzerinden sert bir biçimde uyardık. Bu sorumsuzca planların hayata geçirilmeyeceğini umuyoruz. Bütün bunlar şunu söylüyor: Rejim devirmek için çeşitli bahaneler üretme politikası, ABD'nin hala gündeminde. Zira her seçeneğin masada olduğunu boşuna söylemiyorlar" dedi.