ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bilgen: Kürtlere 'kurt' işareti dışında söyleyeceği bir şey var mı?

Türkiye'nin Ortadoğu'ya yönelik savaş politikasından derhal vazgeçmesini isteyen HDP Sözcüsü Bilgen, bu sorunun sadece Kürtler ve HDP'yi ilgilendirmediğini kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2018 Çarşamba, 14:43

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, siyasi gelişmeler, parti çalışmaları ve Newroz gündemi ile toplandı.

Toplantı öncesi açıklama yapan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, TSK'nın Efrin'e yönelik işgalini eleştirdi, Ortadoğu'da barışın derhal tesis edilmesini istedi. Bilgen'e HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Filiz Kerestecioğlu eşlik etti.

Bugünün 14 Mart Tıp Bayramı olduğunu hatırlatan Bilgen, Türk Tabipleri Birliği'ne yönelik gözaltı saldırısını anımsattı. Yargılamaların devam ettiğini kaydeden Bilgen, Ankara'da açıklama yapmak isteyen hekimlere yönelik polis saldırısına tepki gösterdi. Bilgen, "Polis ve köpeklerin üzerlerine salınması gibi bir fotoğrafı yaşadık" dedi.

Suriye dahil tüm Ortadoğu halklarının geleceklerine dair kararları kendileri vermesi gerektiğinin altını çizen Bilgen, Birleşmiş Milletler'in yeni insani dramlar yaşanmadan tavrını ortaya koyması ve aldığı kararların arkasında durması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin NATO'yu göreve çağırmasının oldukça manidar olduğunu belirten Bilgen, BM kararlarına uymayan Türkiye'nin kendine yönelik bir tehdit varmış gibi davranmasının makul ve mantıklı olmadığını dile getirdi.

'ERDOĞAN'IN KURT İŞARETİ DIŞINDA KÜRTLERE SÖYLEYECEĞİ BİRŞEY VAR MI?'

Başbakan Binali Yıldırım'ın İran'da düşen uçağa gönderme yaparak insan ölümüne sevinmeyi eleştirdiğini belirten Bilgen, "Bu ülkede her gün neredeyse ölümü öven, kutsayan daha çok insanın ölmesini hedef gösteren siyasal söylemi dinlemek zorunda kalıyoruz" diye konuştu. AKP Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'a gideceğini hatırlatan Bilgen, "Mersin'den gösterdiği 'kurt' işareti dışında Kürtler'e söyleyeceği bir şey var mı?" diye sordu. Bilgen, eğer coğrafyada yaşamak bir kaderse 900 kilometreye yakın sınırda Kürtlerle birlikte yaşamanın, varlıklarını kabul etmenin, statülerini, kendi geleceklerini kurma hakkını saygıyla karşılayacak bölgesel barışın tesis edilebileceğinin altını çizdi.

Otoriter rejimler ve baskıcı yönetimlerin mutlaka savaş yöntemine sarıldığının tarihte örnekleri olduğunu hatırlatan Bilgen, dışarıya yönelik savaş, içeriye müdahale, muhalefetin bastırma eğiliminden vazgeçmediklerini kaydetti. Hitler Almanyası ve Arjantin diktatörlüğünü örnek gösteren Bilgen, şöyle devam etti: "Bu sorun sadece Kürtlerin, sadece HDP'nin sorunu değildir. Ekmeğe ayrılan pay silaha ayrıldığı, insanların her gün yeni bir cenaze geleceği korkusuyla yaşadığı ortamdan çıkarılması herkesin sorunudur."

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Bilgen, seçime ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: "Seçim demokrasilerde önemli bir fırsattır. Ama Türkiye savaş ve OHAL koşulları dolayısıyla seçimlerden başka bir tartışmayı yapmak zorunda. Biz bu tartışmayı yaparak seçimde de bir umut yaratmanın arayışı içinde olacağız."