ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ertelenen Helin Palandöken davası başladı

Pendik'te erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren lise öğrencisi Helin Palandöken'in katil zanlısının yargılandığı duruşma Anadolu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşma öncesi adliye önünde eylem yapan kadınlar, "Helin için adalet istiyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2018 Çarşamba, 15:12

İSTANBUL- Erkek şiddetiyle katledilen 17 yaşındaki Helin Palandöken'in katil zanlısı Murat Yetgin hakim karşısına çıkıyor. Pendik'te pompalı tüfekle ateş ederek Palandöken'i katleden Yetgin bir önceki duruşmada yanlış sanık getirildiği için yargılanamamıştı. Duruşmanın görüleceği Anadolu Adliyesi önünde toplanan çok sayıda kişi, ceza indirimi uygulanmamasını istedi.

"Helin Palandöken isyanımızdır", "Helin için adalet istiyoruz", "Erkek adalet değil gerçek adalet" sloganları atılan eylemde, "Helin Palandöken'in ilk duruşması bir skandalla sonuçlandı. Bizlere dediler ki, yanlış sanık getirdik, davayı erteliyoruz. Bizler bu kadın düşmanı politikalara, kadınlar söz konusu olunca erkekliğin işlediği yargıya geçit vermemek için buradayız" denildi.

Eyleme Helin Palandöken'in yakınlarının yanı sıra Mor Dayanışma, Kadın Meclisleri, CHP Kadın Kolları üyeleri katıldı.

KADIN CİNAYETLERİ ARTIYOR, ÇOCUKLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Baba Nihat Palandöken burada yaptığı konuşmada, "Bugün Türkiye'de ve dünyada kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz vakaları çoğalıyor. Kadın cinayetleri artarken mahkemelerde ceza indirimleri uygulanıyor. Kadınlar bu şiddete karşı tek ses olup mücadele etmeye çağırıyor. Her geçen gün iktidar kadınlara yönelik baskıyı arttırarak cinayetin, tecavüzün önünü açıyor. Kadınlar hayatın içerisinden alınarak evlere kapatılmak isteniyor. Sürekli gündeme getirilen yasalarla yaşam zorlaştırılıyor. Çocuk gelinler arttırılıyor. İstismar vakalarını her geçen gün daha çok görüyoruz. Bireysel silahlanma, hem ruhsatlı hem ruhsatsız şekilde yayıldı ve arttı. Bu durum da büyük tehlike yaratıyor. Çocuklarımızın can güvenliği yok. Bu durum en çok kadınları tehdit ediyor. Bizler silahların gölgesinde yaşamak istemiyoruz. Barış içinde huzurlu yaşamak istiyoruz. Bu ülkede kadınları öldürenlere ödül gibi cezalar veriliyor. Kadın cinayetlerinin durdurulması için gerekli cezaların uygulanması lazım ancak adalet ve hukuk sistemi işlemez halde. Geçen mahkemede yanlış sanık getirildi, mahkeme bu sebeple duruşmayı erteledi. Herkesi mücadele etmeye çağırıyoruz. Kadına yönelik şiddeti ancak böyle yenebiliriz" dedi.

Lise öğrencisi Helin Palandöken 13 Ekim 2017 tarihinde, internetten satın alınan bir tüfekle 21 yaşındaki Murat Yetgin tarafından vurularak öldürülmüştü.