ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'lilerin İstanbul eylemleri 56. haftasında

56. haftasında süren KESK'lilerin direnişinde, kamu emekçileri tüm baskılara karşı mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2018 Çarşamba, 20:00

İSTANBUL- Kamu emekçilerinin ihraçlara karşı İstanbul'da sürdürdükleri eylemler 56. haftasında. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi emekçiler, Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yaptıkları açıklamalarda boyun eğmeyeceklerini kaydetti.

'ZULMÜNÜZE BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Kadıköy Altıyol'da "KHK'lar gidecek biz kalacağız" pankartı açan emekçiler, "Direne direne kazanacağız" sloganını attı. Açıklama yapan Hüseyin Demir, hak gasplarına, çağ dışı uygulamalara karşı durduklarını, kamu emekçilerinin özlük haklarını savundukları için ihraç edildiklerini söyledi. Demir, "Haksız kararlarınıza, zulmünüze, iftiralarınıza boyun eğmeyeceğiz. Bizler suç işlemedik fakat sizler en alt düzey yöneticilerden en üst yöneticilere kadar, keyfi ve haksız uygulamalarınızla, on binlerce insanı haksız bir şekilde işten atarak suç işlediniz, iş yerlerinde keyfi ve haksız hukuksuz uygulamalara itiraz ettiğimiz, kamu kurum ve kaynaklarını yandaşlara peşkeş çekmenize karşı durduğumuz için bizler hakkında iftiralar dolu raporlar hazırlayıp KHK listelerine eklenmemize neden olan yöneticiler, müdürler suç işlemiştir. Bu yöneticiler yaşanan tüm mağduriyetlerin ve 50'yi aşkın intiharın sorumlusudurlar" dedi.

Açıklamanın ardından KHK ile ihraç edilen bir müzik öğretmeni alanda bağlama çaldı, türkü söyledi.

'BİZİ İŞİMİZDEN ATANLARA İNAT SESİMİZİ DAHA GÜR ÇIKARACAĞIZ'

Kamu emekçilerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yaptığı eylemde, görevde olduğu dönemde öğrencilerin "kutlu doğum haftası" etkinliğine katılmasına izin vermediği için hakkında dava açılan Nursel Tanrıverdi söz aldı. Davanın dün görüldüğünü dile getiren Tanrıverdi, bu davanın ihraç edilen öğretmenlerin bir kez daha cezalandırılması olduğunu, öğrencilerinin lehinde ifade vermesine karşı bu davanın açıldığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönlendirmesiyle aleyhinde ifade verildiğini kaydeden Tanrıverdi, iktidarın Gülen cemaati ile çıkar çatışmasının ardından "kutlu doğum haftası"nın tarihini değiştirdiğini hatırlattı.

MEB'in kendisi için "geri dönse bile ihraç edilsin" dediğini açıklayan Tanrıverdi, Türkiye'de hakkında bu yönde talimat verilen 3 kişiden biri olduğunu dile getirdi. Parasız, bilimsel eğitim için verdiği mücadele nedeniyle cezalandırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Tanrıverdi, bu mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

"AKP'nin memuru olmayacağız", "İşimizi geri alacağız", "Direne direne kazanacağız" sloganlarını atan kamu emekçileri, "Bizi işimizden atanlara inat sesimizi daha gür çıkarmak ve halkımıza haklılığımızı anlatmak için direniyoruz" dedi.

Eylem, halaylarla sona erdi.