ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'İnsanların ve endüstrinin olduğu her yerde mikroplastik var'

İnsanların ve endüstrinin olduğu her yerde yüksek seviyede mikroplastik olduğunu vurgulayan biliminsanları, mikroplastik parçacıklarının son noktasının okyanuslar olduğunu da hatırlattı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 14:27

HABER MERKEZİ- İngiltere'de yürütülen bir araştırma mikroskobik plastik parçacıkların yarattığı kirliliğin boyutunu gözler önüne serdi. Araştırma nehirlerde milyarlarca küçük plastik parçası olduğunu ortaya çıkardı.

BBC News Bilim Muhabiri Victoria Gill'in haberine göre, Manchester Üniversitesi'nden bilim insanları, nehirlerde milyarlarca küçük plastik parçası olduğu bulgusuna ulaştı. Manchester kenti etrafındaki 40 ayrı noktadan alınan örneklerin incelendiği araştırmada "mikroplastiklerin her yerde olduğu" tespit edildi.

MİKROPLASTİK KİRLİLİĞİNİN TAM BOYUNU HALA BİLİNMİYOR

Araştırmanın başında bulunan Dr. Rachel Hurley, "Dünyadaki megakentlerden geçen nehirlerde kirliliğin bundan da fazla olduğunu düşünüyorum" dedi ve ekledi: "Mikroplastik kirliliğinin tam boyutunu hala bilmiyoruz."

Araştırmaya göre suda yaşayan canlıların yediği bu plastikler bu şekilde besin döngüsüne de giriyor.

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan araştırma, bir nehir havzasında yürütülen ilk sistematik araştırma oldu. Araştırmada başlangıçta kirliliğin tespit edilmediği Goyt Nehri'nin bir sonraki ölçümde kirlenmiş olduğu tespit edildi.

Tame Nehri'nin belli bölgelerinde kirlilik metrekarede 500 bin parçacığa ulaştı.

'İNSANLARIN VE ENDÜSTRİNİN BULUNDUĞU HER YERDE VAR'

Manchester Üniversitesi Coğrafya Okulu'ndan Prof. Jamie Woodward ise "İnsanların ve endüstrinin bulunduğu her yerde yüksek seviyede mikroplastik var" diye konuştu. Woodward, Tame Nehri'nde tespit edilen miktarın dünyada bugüne kadar tespit edilen en yüksek miktar olduğunu söyledi.

Kirliliğin bir kısmının mikroplastik içeren kozmetik ürünlerinden kaynaklandığını belirten Woodward, bu ürünlerin yasaklanmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi ve şöyle devam etti: "Fakat mikroplastikler endüstriyel üretim süreçlerinde daha büyük plastik parçalarının üretilmesinde de kullanılıyor. Bu yüzden kirliliğin muhtemelen birden fazla kaynağı var."

Araştırmacılar yoğun yağmurlar sonucu artan debi ve sellerin bu parçacıkların bir kısmını temizlediğini de belirtiyor.

ULAŞTIKLARI SON NOKTA OKYANUSLAR

Nehir yataklarında yoğun yağışların ardından mikroplastik oranının yüzde 70 oranında azaldığı tespit edildi. Yağmurlarla toplam bir ton ağırlığındaki 50 milyar mikroplastik parçacığının nehirlerden gittiği tahmin ediliyor.

Fakat Prof. Woodward, bu parçacıkların sonunda ulaştıkları yerin okyanuslar olduğunu da hatırlatıyor.