ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TMMOB: Antidemokratik seçim düzenlemesine hayır

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen 'seçim ittifak yasası'na ilişkin açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "Antidemokratik seçim düzenlemesine hayır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 16:19

ANKARA - TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen 'seçim ittifak yasası'na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Antidemokratik seçim düzenlemesine hayır" denilen açıklamada "Ülkemizin geleceği açısından en önemli gündemlerden biri olan seçim yasasına ilişkin düzenlemeler, dün gece yarısı alelacele TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Taslak çalışmalarından Genel Kurul görüşmelerine kadar her aşaması gizli kapılar ardında ve halktan kaçırılarak kabul edilen bu yasa, seçim güvenliğini olduğu gibi, parlamentonun saygınlığını da tümüyle ortadan kaldırmıştır" diye kaydedildi.

Seçim kanunlarında yapılan bu antidemokratik değişikliklerle halk iradesi gasp edilmek istendiği ifade edilen açıklamada, "Bilinmelidir ki, seçim güvenliği demokrasilerin en öncelikli şartıdır. 16 Nisan Anayasa Referandumunu şaibeli hale getiren 'Mühürsüz' oyların Mecliste kabul edilen değişiklikle yasallaştırılması, bundan sonraki tüm seçimleri şaibeli hale getirmiş, seçim güvenliğini ortadan kaldırmıştır" diye belirtti.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
"Bugüne kadar örneği olmayan bir ittifak örneği, bölünen seçmenler, taşınan sandıklar ve seçmen iradesini baskı altına almaya yönelik polisiye düzenlemeler, demokrasi tarihimizin yüz karası olarak kayıtlara geçmiştir.

"Halk iradesinin sandığa yansımasının önüne geçecek her türden uygulama ve düzenlemeye karşı çıkıyoruz! Seçimlerin güvenliği ve demokrasini geleceği için OHAL derhal kaldırılmalı, antidemokratik düzenlemeler iptal edilmelidir. Halkın kendi geleceğine özgür biçimde karar verebileceği demokratik bir ortam yaratılmalı ve demokratik bir seçim kanunu hazırlanmalıdır."