ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Hırsızlık ünvanlarına yasa hırsızlığı da eklendi

HDP Grup Başkanvekilleri Kerestecioğlu ve Beştaş, kendi geleceklerini kurabilmek, faşizmi tahkim etmek ve iktidar olanaklarını kaybetmemek için koalisyon yapan AKP-MHP'nin birlikte hırsızlık ünvanına şimdi de kanun hırsızlığını eklediğini söyledi. HDP, çıkan yasayla birlikte seçim suçlarının yasalaştırıldığına dikkat çekerek seçmenleri uyardı: Oylarına sahip çıkın.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 10:53

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Filiz Kerestecioğlu, AKP-MHP dayatmasıyla sabaha kadar süren "gizli koalisyon yasası"na ilişkin Meclis'te basın açıklaması yaptı.

Kerestecioğlu ve Beştaş'a İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de eşlik etti.

Gece boyunca canlı yayınlarla ve olanaklar el verdikçe Meclis'te gizli ve alelacele kaçırılmak istenen yasa görüşmelerini duyurmaya çalıştıklarını dile getiren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yaklaşık 20 saatini dolduran bu çalışmanın Meclis tarihinde görülen ender günlerden biri olduğunu kaydetti. Beştaş, "Neden? Çünkü AKP-MHP koalisyonu 'ittifak' demiyorum, kendisine gelecek kurabilmek için faşizmi tahkim etmek için iktidar olanaklarını kaybetmemek için bu yasa teklifini hızlıca getirdiler. Kötü bir güne uyandık gerçekten ama bunu iyi günlere evireceğimiz günlerin yakın olacağını söylemek isterim" dedi.

BEŞTAŞ: BİZ VARIZ HDP VAR, HALK OYUNA SAHİP ÇIKACAKTIR

AKP iktidarının MHP ile birlikte hırsızlık ünvanına şimdi de kanun hırsızlığını eklediğini belirten Beştaş, koalisyonun aynı zamanda yasa hırsızlığı yaptığının da altını çizdi. Seçim yasasına ilişkin değişikliklerin hukukla, siyasetle, uluslararası değerlerle, içtihatlarla ve teammüllerle kesinlikle ilişkisinin olmadığına dikkat çeken Beştaş, "Tümüyle yolsuzluğu, hileleri meşrulaştırmak ve yasalaştırmak için yapılan bir çalışmadır. Bütün muhalefetimize rağmen tek bir virgül bile değiştirilmemiştir. Zaten bunun öncesi de vardır. Çok kısaca söyleyeyim komisyon aşamasına gelmeden önce yine iki ortak biri büyük biri küçük ortak kendi aralarında anlaştılar-uzlaştılar, 25 maddelik bir teklif ortaya çıkardılar, komisyona getirdiler acelemiz var dediler. Her zamanki gibi yangından mal kaçırıyorlar. Bu hafta özel önergeyle, normalde genel kurul Salı günleri başlıyor. Canlı yayının olmadığı Pazartesi'ye alındı ve gece boyunca çalıştırılarak Meclis bugünkü canlı yayınından ve normal mesaiden kaçırılmak istendi. Ve bu yüzden hırsızlıktır. Bu teklifin yasallaşmış olmasının Türkiye'deki karşılığı şu olacaktır; Halk iradesini tanımıyoruz, halk istediği oyu sandığa atsın biz istediğimiz sonucu çıkarabiliriz. Ama şunu bilsinler ki biz varız, HDP var, halk kendi oyuna sahip çıkacaktır" ifadesini kullandı.

'SEÇİM HİLELERİNİN MEŞRULAŞTIRILMASI, SEÇİM SUÇLARIN YASALLAŞMASIDIR'

Dün İstanbul Milletvekili Hüda Kaya'nın tamamıyla Meclis teamüllerine aykırı şekilde konuşması sırasında mikrofonunun kapatıldığını hatırlatan Beştaş, şöyle devam etti: "Artık Meclis'te söz kullanma hakkı bile tümüyle ortadan kaldırılmak istenmektedir. İç tüzüğe aykırı bir tutum ve yaptırım olmasına rağmen bütün ısrarlarımıza rağmen usul tartışmalarımız açılmamıştır. İttifak yasasını daha çok tartışacağız, dil alışkanlığı ittifak yasası değil seçim hilelerinin meşrulaştırılası, seçim suçlarının yasallaşmasıdır."

KERESTECİOĞLU: HİÇBİR VEKİL CAN GÜVENLİĞİ HİSSETMİYOR

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise Meclis'in yapısı ve çalışmasına ilişkin konuştu. Meclis'te artık gerçek manada hiçbir vekilin can güvenliğini hissetmediğini dile getiren Kerestecioğlu, CHP'li vekil Musa Çam'ın üstüne yürünerek dışarı çıkarıldığını aktardı. Kerestecioğlu, "Yapılan ne olursa olsun, disiplin cezası olabilir, söze karşı söz söyleme olabilir, kınama alabilir ama artık öyle bir noktaya geldi ki kürsüde konuşan vekilin mikrofonunu kapatma, onun dışında adeta bir linç girişiminde bulunma, Mahmut Toğrul vekilimize yapıldığı gibi 45 gün rapor aldı" dedi. Meclis'te iki kadın grup başkanvekili olmaktan, birbirleriyle dayanışabildikleri için memnun olduklarını dile getiren Kerestecioğlu, ciddi olarak erkek egemen bir Meclis'te yaşadıklarını ve şiddetin sürekli kendisini tezahür ettiğini kaydetti ve "İnsanlar herhalde söze karşı kullanacak söz olmadığında, tabi ki erkek egemen sistemin beslediği cinsiyetçilikle aynı şekilde saldırıyorlar" diye konuştu.

'SADECE OY KULLANMAYIN OYLARINIZA DA SAHİP ÇIKIN'

"Neden sabaha kadar çalıştık, Meclis açılmayacak niye sabaha kadar çalıştık? Personel dahil insanların neden sinir kat sayılarını bu kadar yükseltecek şekilde çalıştık, gündüz çalışabilirdi niye?" sorularına hiçbir şekilde cevap alamadıklarını vurgulayan Kerestecioğlu, şu ifadelerle devam etti: "Niyesi belli aslında halktan kaçırma yasası, sizlerden basından kaçırma, topu topu bir canlı yayın yapan Meclis TV'den kaçırma, herhalde bu da başka bir acziyet göstergesi. Bu yasanın ne kadar meşru olmayan bir zeminde içerik olarak da meşru olmayan yasalaşmanın göstergesi. Başka bir deyişle oylar hep bana hep bana, AKP'ye şimdi de MHP'ye; ama halk var biz varız. İnsanları şuna çağırıyorum, oylarınıza sahip çıkın. Sadece oyu kullanmak, kenardan laf söylemek değil. Biz umudu taşıyoruz ama herkesin de ciddi olarak oyuna sahip çıkması lazım. Eğer bu ülkede daha umutlu ve mutlu yaşamak istiyorsak hep beraber bunu yapmak zorundayız."