ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

FATİH Projesi'nin karnesi: Eğitimde başarısız, rantta pekiyi

Milyarlarca lira harcanan FATİH Projesi kapsamında öğrencilere dağıtılması planlanan tabletlerin bir kısmı depoda kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı çareyi 'tabletleri kendiniz kullanın' demekte buldu. Başarısızlığın ardından Bakanlık bu kez klavyeli bilgisayar dağıtacağını duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 12:02

HABER MERKEZİ- Milli Eğitim Bakanlığı, FATİH Projesi başarısız olunca dağıtımından vazgeçilen tabletler yerine yeni çözümler için harekete geçti. Tablet yerine klavyeli bilgisayar dağıtma kararı alan bakanlık, öğrencilere dağıtılmayarak depolarda çürümeye terk edilen tabletlerin "garanti, bakım, teknolojik kullanım sürelerinin değerlendirilmesi" çerçevesinde il Milli Eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilmesi talimatı verdi.

MEB, 2 milyar TL'nin üzerinde para aktarılan FATİH Projesi'nde istenilen sonuca ulaşamayınca alternatif çözüm arayışına başladı. Öğrencilere 1.4 milyon tablet dağıttığını açıklayan bakanlık, elde kalan tabletler için çareyi kendi kullanmakta buldu. Bakanlık ihale sonucu alınan ve depolarda bekletilen binlerce tablet için il Milli Eğitim müdürlüklerine kullanım izni verdi.

Öğrencilere yeni dönemde klavyeli bilgisayar dağıtmaya hazırlanan MEB, illerden gelen sorular üzerine elde kalan tabletlere yeni kullanım alanları yarattı. İller "atıl durumdaki" tabletlerin sayılarını belirlemek için okullardan yanıt isterken, bir yandan da artık kullanılmayacak tabletleri bakanlığa sordu. İstanbul ve Aksaray İl Milli Eğitim müdürlüklerinin yazıları üzerine bütün illere tabletlere ilişkin resmi yazı gönderen MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, tabletlere ilişkin yeni talimatlar vererek tabletlerin proje amaçları dışında da kullanılmasının önünü açtı.

General Mobile isimli şirketten, vergi muafiyetiyle alınan tabletlere harcanan milyarların ardından, dağıtılacak notebooklar için kaç milyar harcanacağı ve bunun sonucunda ne kadar rant elde edileceği merak konusu.