ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Diyanet Aleviliği inkar etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İslam'ın güncellenmesi" sözlerine ilişkin İslam değil fıkıhın güncellenmesi gerektiğini söyledi. Erbaş, Aleviliği de inkar etti.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 15:51

HABER MERKEZİ- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İslam güncellenmeli" sözlerini toparlamaya çalışan Diyanet İşleri Bakanı, "Gayet yerinde bir tabirdir" dese de İslam'ın değil fıkıhın güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü Programı'nda yaptığı konuşmada, "İslamın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam'ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok" demişti.

Erdoğan'ın sözlerini toparlamak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a düştü. Dün akşam bir televizyon kanalına katılan Erbaş, İslam'ın değil fıkıhın güncellenmesi gerektiğini söyledi: "Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir. İslam kelimesiyle reform kelimesini yan yana getirmek doğru değildir. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği güncelleme konusu idi. Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir ve güncellenmesi gerekir. Günümüzde bir takım problemler ortaya çıkıyor. Bu konulara İslam alemlerinin çözüm getirmesi gerekiyor. Bu da en güzel ifadesiyle Cumhurbaşkanımızın işte o güncelleme tabiri… Gayet yerinde bir tabirdir. İşte bu yüzden İslam'ın güncellenmesi değil, ama fıkıhın güncellenmesi gerekiyor."

ALEVİLER DE CAMİYE GİTSİN!

Diyanet İşleri Başkanı, konuşmasında Alevileri "tanımlamayı" da ihmal etmedi. Cemevlerine ibadethane statüsü verilip verilmeyeceği sorusuna Erbaş, manipülasyon ile yanıt verdi: "Alevilerle Sünni kardeşlerimiz arasında hiçbir fark yoktur. Aleviler kendini Müslüman olarak tanımlar. Kardeşlerimiz cemevlerinde muhabbetlerini yapabilirler, namazların da kılmak istiyorlarsa kılsınlar. Müslümanların ibadet yeri camidir. Camiler hem Sünni hem Alevi'nin ibadet yeridir."

*Fıkıh, Arapça kökenli bir sözcüktür. "Bir şeyin özünü ve inceliklerini kavramak" anlamındadır. Kuran'da da bir bilimden çok "ince anlayış, keskin idrak ve konuşanın amacını anlamak" anlamlarında kullanılmıştır.