ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TEV-DEM'den göçmenlere: Türk devletinin siyasetine alet olmayın

TEV-DEM, demografik yapıyı değiştirmek için Türk devletinin Efrîn'in köylerine yerleştirdiği göçmenlere, "Türkiye'nin siyasetine alet olmayın" çağrısını yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 18:42

HABER MERKEZİ- Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Türk devletinin Efrîn’de demografik yapıyı değiştirmek için Etmê Kampı’ndaki göçmenleri talan edilen Efrîn’in köylerine yerleştirmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Türk devletinin 20 Ocak'ta başlattığı saldırılarına devam ettiğine dikkat çeken TEV-DEM, "Türkiye Suriye topraklarına yönelik yönelimlerde yasaklanmış silahlar ve savaş uçaklarını kullanarak uluslararası tüm kural ve hukukları ayaklar altına alıyor. Türkiye bu sefer de tüm dünyaya karşı çıkarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye genelinde aldığı ateşkes kararına uymamaktadır. Türkiye bölgede bir iç savaş çıkarmanın yanı sıra fitne ve mezhep savaşları peşindedir" dedi.

TÜRK DEVLETİ GÖÇMENLERİ STRATEJİK SİLAH OLARAK KULLANIYOR

Türk devletinin göçmenleri Efrîn'e yönelik saldırılarda stratejik bir silah olarak kullandığını belirten TEVDEM, açıklamasında şunları vurguladı:

"Etmê Kampı’nda bulunan göçmenlerin Türkiye-Suriye sınır hattında bulunan Efrîn’in köylerine yerleştirilmeye başlanması vahim sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Başta bu köylerde yaşayan yurttaşların hayatını tehlikeye atacaktır. Bu köylerde yaşayan yurttaşlar, yaşam alanlarında Türkiye ve DAIŞ terör grupları ile direnişçi güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanması nedeniyle can güvenlikleri sağlanmak amacıyla köyden çıkarılmıştır. Bu yurttaşlar köylerinin bir an önce bu terör grupları ve Türk devletinin işgalinden özgürleştirileceği günleri beklemektedir. Göçmenlerin bu köylere yerleştirilmesi köy sakinleri ile göçmenler arasında yeni bir savaşın çıkmasını tetikleyecektir. Bu temelde Türkiye’nin bölgede yürüttüğü demografik yapıyı değiştirme girişimleri bölge güvenliğini tehlikeye atmaktadır."

Baas rejiminin halkları birbirine düşürmek için 1960'lı yıllarda uyguladığı "Arap kemeri projesi"ni hatırlatan TEV-DEM, "Suriye’deki farklı halk ve inançlara karşı olmadığımızı kesin bir dille belirtmek isteriz. Öyle ki Efrîn, devrimden hemen sonra ve Suriye’deki savaşla birlikte yüz binlerce göçmene kucak açmıştır. Ancak Suriye halklarının bölgedeki halkımıza karşı kullanılmasına karşı duracağız. Tüm sorumlu kurumlara, uluslararası güçlere, Güvenlik Konseyi’ne, insan hakları örgütlerine Türkiye’nin göçmenleri istismar eden bu politikalarına karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz" dedi.

TEV-DEM, Etmê Kampı'nda bulunan göçmenler başta olmak üzere Türkiye’deki tüm göçmenleri, Erdoğan'ın politikalarına alet olmamaları konusunda uyardı, "Efrîn halkı zafere kadar hiçbir şekilde geri adım atmayacaktır" dedi.