ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Redro Alvarez yaşamını yitirdi

Fransız, Colombiya ve Türkiyeli devrimcilerin dostu Redro Alvarez yaşamını yitirdi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 16:03

HABER MERKEZİ- Fransız, Colombiya ve Türkiyeli devrimciler, dostları Redro Alvarez'i kaybetti. Alverez, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

1938'de Kolombiya Belen'de doğan Pedro Alvarez, üniversite okumak için gittiği Şili'de devrimci fikirlerle tanışır. Kolombiya'ya döndükten sonra felsefe okumaya devam eden Alvarez, daha sonra eğitim için Paris'e gider. Burada Mayıs 68 Hareketinde Odile ile birlikte yer alan Alvarez, 1971'de Komünist Mücadele Birliği (Union de Lutte Comuniste) ile birlikte sınıf mücadelesinde yer alır.

Roubaix şehrinde bir evi Maxime Gorki Merkezi haline getiren Alvarez, politik faaliyetlerine burada devam eder. ACTİT'de gençlere Maksizm dersleri de veren Alvarez, Türkiyeli ve Kürt göçmen örgütlerine her zaman destekte bulundu.

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Alvarez'in naaşı yakılarak, külleri tüm hayatı boyunca büyük bir aşk beslediği yoldaşı Odile'le birleştirildi.