ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hindistan'da çiftçiler toprak hakkı için yürüdü

Hindistan'da on binlerce çiftçi, kredi borçlarının ertelenmesi ve ürünlerine yüksek fiyat verilmesi talebiyle yürüdü. Çiftçilerin talepleri kabul edildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 11:05

HABER MERKEZİ - Hindistan'da yaklaşık 35 bin çiftçi toprak mülkiyetlerinin tanınması, kredi borçlarının ertelenmesi ve ürünlerine verilen fiyatın yükseltilmesi talebiyle bir hafta süren 167 km'lik yürüyüşün ardından Hindistan'ın Maharaştra eyaletinin başkenti Mumbai'ye vararak gerçekleştirdikleri eylemlerini burada sürdüreceklerini duyurmuştu.

TeleSur'un haberine göre; Başbakan Narendra Modi liderliğindeki hükümet, çiftçilerin taleplerini kabul etti.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) bağlantılı bir çiftçi örgütünün liderliğinde yürüyen çiftçiler, temel taleplerinin toprak olduğunu ve hükümetin çiftçilerin toprakları üzerindeki mülkiyet haklarını tanıması gerektiğini belirtti.

Çiftçiler, geçen yıl hükümet tarafından verilen sözlerin tutulmaması üzerine ürünlerine düşük fiyat verilen ve bu sebeple borçlarını ödeyemediği için intihar eder çiftçi sayısının gün geçtikçe arttığına dikkat çekti.