ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Duisburg'da Alman Cumhurbaşkanı Steinmeier protesto edildi

Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Duisburg kentinde UNESCO'ya bağlı bir okul ve Türk işyerini ziyareti sırasında protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 17:43

DUISBURG - Almanya'nın Duisburg kentinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, UNESCO'ya bağlı bir okul ve bir Türk işyerini ziyareti sırasında protesto edildi.

Ziyaretin ilk durağı olan gelinlik dükkanı ziyareti sırasında toplanan bir grup "Almanya senin silahların bizleri öldürüyor" yazılı pankart açtı ve "Efrîn'de katliama son", "Katil Erdoğan", "Alman tankları Kürdistan'dan defol" sloganlar attı.

SİZİN TANKLAR ÇOCUKLARIMIZI KATLEDİLİYOR

Dükkan ziyaretinden sonra dışarıda toplanan kitleyi selamlama sırasında bir Kürt eylemci, "Sayın Steinmeier Efrîn'deki katliamların durdurulması için daha ne kadar bekleyeceksiniz?" diye sordu. Steinmeier, bu soru üzerine hemen alanı terk ederken, başka bir eylemci "Bu savaşa karşı durmanız için daha ne kadar insanın ölmesi gerekiyor? Sizin tanklarınızla çocuklarımız katlediliyor" diye haykırdı. Polis eylemciye Cumhurbaşkanının alanda olduğu sırada sert müdahalede bulunarak Kürt genci gözaltına aldı, Young Struggle (YS) üyesi bir gence ise kimlik kontrolü yaptı.

STEİNMEİER AKTİVİSTLER İLE GÖRÜŞMEYİ KABUL ETTİ

Steinmeier ziyaretine UNESCO'ya bağlı okul ziyareti ile devam etti. Duisburg Efrîn'i Sahiplenme Platformu adına bir heyet Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüştü. Heyet adına Hayri İmak görüşme sırasında Cumhurbaşkanına hazırlanan bir dosya verdi. Steinmeier heyete bu dosyayı bizzat kendisinin inceleyeceği ve gereken kurumlara ileteceği sözünü verdi. Ardından heyet Steinmeier'in yardımcısı Dr. Schmolke Oliver ile 10 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede de Efrîn ve Almanya'da yaşayan Kürtlerin sorunları gündeme getirildi.