ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Brezilya'da 14. Dünya Sosyal Forumu bugün başlıyor

Brezilya'nın Salvador da Bahia kentinde onbinlerce insanın katılımıyla 14. Dünya Sosyal Forumu bugün başlıyor.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 12:43

SALVADOR DA BAHIA - Brezilya'nın Salvador da Bahia kentinde 14. Dünya Sosyal Forumu (WSF) bugün başlıyor. Ülkenin kuzeyinde 13-17 Mart tarihlerinde düzenlenen sosyal foruma tüm Orta ve Güney Amerika başta olmak üzere 120 ülkeden aktivistler katılıyor.

Bu yıl konferansın temel gündemlerinden biri ise "küçük bir elit tarafından yönetilen iktidarlara karşı mücadele nasıl olacak" sorusu olacak. Brezilya'da topraksızlar örgütleri, antifaşist inisiyatifler, kadın ve çevre örgütleri yanısıra ülkenin tüm sendikaları Dünya Sosyal Forum'a katılım çağrısında bulundu. WSF yaptığı çağrıda şu ifadelere ye verdi: "Deneyimlerin tartışıldığı, alternatiflerin geliştirildiği, enternasyonal dayanışmayı yükseltileceği bir alana dönüşecektir. Yüzlerce seminer, panel ve çalışma gruplarında örgüt ve aktivistler gündemlere endeksli tartışmalar yürütecektir. İşçi hakların savunması, iklim değişikliği ve çevre sorunu, özelleştirmeye karşı mücadele araçları, yerli halkların durumu ve mücadelesi, ırkçılık, cinsel özgürlük ve kadın mücadelesi gibi gündemler konferansın merkezinde olacak. 16 Mart'da ise WSF kapsamında Dünya Kadın Toplantısı düzenlenecek."