ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Almanya ve Fransa'da eylemler: Efrîn yalnız değildir!

Almanya'nın Münih ve Fransa'nın Marsilya kentlerinde Efrîn direnişine destek eylemleri bugün de devam etti.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mart 2018 Salı, 17:48

HABER MERKEZİ- Almanya'nın Münih ve Fransa'nın Marsilya kentlerinde Efrîn direnişine destek eylemleri bugün de devam etti.

MÜNİH

Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını protesto etmek için Başbakanlık önünde bir araya gelen kitle, YPG/YPJ ve PYD bayraklarını taşıdı. Eylemde sık sık "Bijî berxwedana Efrînê", "Diktatör Erdoğan", "Faşist Erdoğan", "Katil Erdoğan", "Türk ordusu Kürdistan’dan defol", "Yaşasın Efrîn", "Yaşasın YPG/YPJ" sloganları atıldı.

Eyleme ABD Konsolosluğu önünde devam edildi. Burada yapılan konuşmalarda, Türk devletinin Efrîn'deki katliamlarının durdurulması istendi, "Katliama ortak olmayın" çağrısında bulunuldu.

MARSİLYA

Fransa'nın Marsilya kentinde DKTM'nin çağrısıyla yürüyüş düzenlendi. Canebier Meydanı'nda toplanan kitle, Vieux Port'a yürüdü. Kadınların öncülük ettiği yürüyüşte, "Efrîn yalnız değildir", "Her yer Efrîn, her yer direniş" sloganları atıldı.

DKTM Eş Başkanı Ercan Emekçi, Efrîn'in faşizme mezar olacağını vurguladı.

Tren Garı'nda da Kürt gençleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterleri ve YPG/YPJ bayraklarıyla eylem yapıldı.