ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YPJ Basın Merkezi üyesi Rohenda Xemgin ve babası yaşamını yitirdi

YPJ Basın Merkezi, Efrîn'de yaşanan gerçekleri duyurmak için savaş cephesinde bulunan üyeleri Rohenda Xemgin ve babası Mihemed'in Çağın Direnişi'nde şehit düştüğünü duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Mart 2018 Pazartesi, 21:39

HABER MERKEZİ - YPJ Basın Merkezi, Efrîn'de yaşanan gerçekleri duyurmak için savaş cephesinde bulunan üyeleri Rohenda Xemgin ve babasının şehit düştüğünü duyurdu. YPJ'nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Çağın Direnişi katliamcı Türk devleti ve ortaları DAİŞ, Fırat Kalkanı grupları ve diğer gruplar karşısında 52 gündür devam ediyor. Bu direnişte yer alan YPJ/QSD ve YPG savaşçıları eşsiz bir direniş sergilemektedirler. Bu direnişte bedenlerini kalkan yapan çok sayıda savaşçı, fedaice ve kahramanca destanlar yazarak adlarını tarihe yazdırdı. Xerîb, Rûmet, Fîraz, Eylûl ve Tolhildan yoldaşlarımızın izinde yürüyen Rohenda Xemgîn, Efrîn'e yönelik saldırıları takip etmek üzere bulunduğu Cindirêsê cephesinde şehit düşmüştür.

Rohenda yoldaşımız gençlik ruhu, morali ve özgürlük felsefesine olan inancı ile tanınıyordu. Yoldaşımız bu ruhunu ailesi ve Heleb direnişinde şehit düşen kardeşi ve yoldaşı Denîz Xelat'tan almaktadır. Rohenda 'Bavê Azad' olarak tanınan fedakarlığı ve yurtseverliği ile bilinen babası Mihemed ile birlikte topraklarını terk etmeyerek direnişteki yerlerini almıştır. Mihemed kızı, yoldaşımız Rohenda Xemgin ile birlikte Efrîn'de sürdürülen vatan savunmasında şehitlik mertebesine yükselmiştir.

YPJ Basın Merkezi olarak gerçekleri duyurmak uğruna şehit düşen Rohenda, Xerîb, Mazlum, Eylûl Rûmet ve Tolhildan yoldaşlarımızın yolunun takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz. Aileye başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bavê Azad'ın verdiği yurtseverlik ruhu ile zafer sözü veriyoruz."