ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Şeker fabrikalarına Gıda Bakanlığı talip

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, şeker fabrikalarının satışı konusunda, daha önceki özelleştirmelerin deneyimleri olmasına rağmen "Şeker fiyatları düşecek, çiftçimiz daha mutlu olacak" dedi. Fakıbaba, şeker fabrikalarının bazılarına bakanlık olarak talip olduğunu belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Mart 2018 Pazartesi, 18:08

HABER MERKEZİ- AKP iktidarı şeker fabrikalarını "zarar ettiği" iddiasıyla satışa çıkarıyor. Ancak zarar eden fabrikalara talip olan, yine hükümetin kendisi oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şeker fabrikaları satışa çıkarıldığında bakanlık olarak talip olacaklarını söyledi.

Bir etkinlikte konuşan Fakıbaba, 8 özel bazı kooperatiflerin, 25 de devletin elinde şeker fabrikaları olduğunu belirterek, "Bu 8 özel fabrika 1 milyon ton, bizim elimizdeki 25 fabrika ise 1 milyon 400 bin ton şeker üretiyor. Devlet olarak özel sektörle yarışmak zorundasınız. O zaman biz Türkiye'deki bütün özel sektörleri kapatalım… Bu doğru bir olay mı? Rekabetin olması lazım" dedi.

Devletin bütün şeker fabrikalarını özelleştirmek yerine stratejik ürünlerde mutlaka regülasyonlar görevini yapması gerektiğini savunan Fakıbaba, fabrikalar özelleştirildiğinde daha fazla küspe üretileceğini, bu alanda çalışan kişi sayısının çoğalacağını, üretim artacağını ve fiyatların daha fazla düşeneceğini iddia etti. Oysa, daha önceki özelleştirmeler Bakan Fakıbaba'nın vaatlerinin tam tersini ortaya çıkarmıştı.

Fakıbaba, fabrikaların satışının çiftçi ve ülke için faydalı olacağını ileri sürdü.

Özelleştirilen fabrikalara belirli kotalar verileceğini belirterek, "Fabrikalar kotaları kullanmadıkları takdirde, bu kotalar tekrar devletin fabrikalarına geçecektir. Orada çalışan işçilerin haklarına hiçbir şey olmayacaktır" iddiasında bulundu.

Fakıbaba, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak biz de talipli olacağız. Şartlarımız uyduğu takdirde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak birkaç fabrikayı biz almayı düşünüyoruz. Şeker fiyatları düşecektir, çiftçimiz daha mutlu olacaktır, sayı artacaktır, üretim artacaktır ve nişasta bazlı şekere ihtiyaç daha fazla azalacaktır" diye konuştu.