ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK'ten ihraç edilen öğretmenin davasına çağrı

Öğretmenlikten ihraç edilen ve Kutlu Doğum Haftası'nı eleştirdiği için hakkında dava açılan Nursel Tanrıverdi, yarın hakim karşısına çıkacak.

Etkin Haber Ajansı / 12 Mart 2018 Pazartesi, 20:43

HABER MERKEZİ- Kutlu doğum haftası adı altında okullarda gerici eğitim verilmesini eleştiren felsefe öğretmeni Nursel Tanrıverdi'ye açılan davanın duruşması yarın görülecek. KESK'liler, KHK ile ihraç edilen öğretmenin davasına sahip çıkma çağrısında bulundu.

KESK dönem sözcüsü Ayfer Koçak tarafından yapılan açıklamada, "Kutlu doğum Haftası'nı iktidarın da desteğiyle kutlandığı dönemlerde bu kutlamaların okullardaki hukuksuz uygulamalarına itiraz eden üyemiz Nursel Tanrıverdi daha önceki KHK'larla ihraç edilmesine rağmen görevde olduğu dönemde yaptığı bu itirazlar nedeniyle yapılan şikayetler üzerine hakkında soruşturma açılmış ve mahkemeye sevk edilmiştir. Kutlu doğum haftası kutlamalarını FETO ile ilişkilendirerek müdahale eden iktidar,bu kutlama haftasının Fetullah'ın doğum gününün olduğu hafta olduğunu fark ederek kutlamaların yapılmasını yasakladı. Ancak bu ve benzeri uygulamalarla her dönem mücadele eden arkadaşlarımıza saldırmaya devam ediyor. Çok açık ki Eğitim Sen'li emekçilere yönelik saldırıların gerekçeleri sanaldır. Gerekçe kaldırıldığında dahi soruşturma ve cezalandırmada ısrar devam ediyor." denildi.

Koçak konuşmasının devamında "Bugün de protokoller adı altında farklı cemaatlerle ilişkileri bilinen vakıf ve dernekleri, eğitim sürecinin merkezine yerleştiren iktidar o dönem Fetullah Gülen cemaatiyle ile girilen yanlış ilişkilenmesini farklı cemaatlerle devam ettirdiğini gösteriyor. Değişen sadece isimlerdir. KESK olarak her dönem ifade ettiğimiz yerdeyiz. Bilimsel yöntemler dışında hiçbir yaklaşımı kabul etmiyoruz. Eğitim cemaatlerin örgütlenme alanı değildir. Sendikamız Eğitim Sen ve üyelerimiz yıllardır 'kutlu doğum haftası' adı altında yapılan etkinliklerin çocuklara yönelik dini propaganda olduğunu, bu ve bunun gibi dini içerikli hiçbir temanın okullarda yeri olmadığını dile getirmiştir. O gün Nursel arkadaşımız gibi biz de derslerden gelişi güzel çocukların alınmasına karşı çıktık bugün de çıkıyoruz. Ne İHH kumbaralarına, ne sübyan mekteplerine, ne Ensar vakfına ne de Süleymancıların yurtlarına onayımız ve gönderecek çocuklarımız yoktur" diye belirtti.

Açıklama "13 Mart saat 9:30'da görülecek mahkeme gerekçesi yasaklanmış olması sebebiyle yok hükmündedir. KESK'li arkadaşlar olarak soruşturmanın tüm evrelerinde olduğu gibi mahkemede de Nursel arkadaşımızın yanında olacağız" çağrısıyla son buldu.

İstanbul İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde felsefe öğretmeni olarak görev yapan Nursel Tanrıverdi, 7 Şubat 2017'de yayımlanan 686 sayılı KHK ile ihraç edilmiş ardından hakkında 'dini değerleri aşağılamak' iddiasıyla dava açılmıştı.