ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gazi komutanı Hasan Ocak anıldı

Gazi ayaklanmasının ardından kaçırılarak işkenceyle katledilen Hasan Ocak mezarı başında anıldı. Sosyalistler, devrim şehitlerinin ayak izlerine basarak sürdürdükleri mücadeleye sosyalizm kazanana kadar devam edeceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Mart 2018 Pazartesi, 14:42

İSTANBUL- Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 12 Mart Gazi ayaklanmasının yıl dönümü dolayısıyla Hasan Ocak'ı mezarı başında andı.

Gazi ve Ümraniye şehitlerinin anıldığı ortak yürüyüşün ardından sosyalistler, ayaklanmadan 10 gün sonra sivil polislerce kaçırılarak gözaltında kaybedilmeye çalışılan, yoldaşları ve ailesinin mücadelesi sonucu cansız bedeni bulunan Gazi komutanı Hasan Ocak'ı mezarı başında andı.

"Gazi'den Ümraniye'ye faşizme karşı sürüyor, sürecek mücadele" yazılı pankart açan sosyalistler, Hasan Ocak'ın fotoğraflarını ve kızıl bayraklar taşıdı. Başta Hasan Ocak olmak üzere devrim şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı. Sosyalistler, "Barikatta kavgada Hasan Ocak olmaya" sloganının sadece bir slogan olmadığına dikkat çekti ve "Gazi komutanımız Hasan Ocak şahsında mücadelemiz sürecek" dedi.

Söz alan Ocak'ın ağabeyi Hüseyin Ocak, 23 yıl önce devletin eli kanlı çetelerinin Gazi halkına karşı bir katliam girişiminde bulunduğunu hatırlattı. "Gazi halkı kendini savunmak, güvenliğini sağlamak için çetelere karşı mücadele etti" diyen Ocak, onlarca kişinin katledildiğini dile getirdi. Ocak, "Hasan da kaçırıldı, kaybedildikten sonra katledildi. 23 yıldır adalet arıyoruz. Tekrar buradan adalet talebimizi haykırıyoruz" dedi.

ESP MYK adına yapılan konuşmada ise "Bizler Gazi direnişinin, ayaklanmasının bize bıraktığı mirasın sürdürücüsü, bayrak taşıyıcısıları bu zulme karşı mücadele ediyoruz. Eşitliği, özgürlüğü savunacak, bu bayrağı sonuna kadar taşıyacağız. Canını, kanını, kendini ortaya koyanların ayak izine basa basa devam ettik. Adalet, özgürlük, eşitlik, sosyalizm mücadelemiz bundan sonra da devam edecek. Mutlaka direnenler kazanacak, mutlaka ezilenler kazanacak, mutlaka sosyalizm kazanacak, mutlaka biz kazanacağız" ifadesi kullanıldı.

Anma, "Hasan Ocak yaşıyor komutana bin selam", "Barikatta, kavgada Hasan Ocak olmaya" sloganlarıyla sona ererken, sosyalistler yine Gazi Mahallesi'nde bulunan Kilis şehitlerinin mezarlarını da ziyaret etti.

Bu sırada sosyalistlerin etrafı "akrep" ve TOMA adlı zırhlı araçlarla çevrildi. Mezarlık içine giren Özel Harekat Polisleri bir süre sosyalistleri taciz etti, gözaltı tehdidinde bulundu. Sosyalistler anmaya devam ederken, türkü ve sloganlarla sonlandırdı.