ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SYPG Qamişlo ve Gazi'de yaşamını yitirenleri andı

Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG) Qamişlo ve Gazi katliamlarının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Bizler 12 Mart Qamişlo ve Gazi katliamlarında katledilen şehitlerimizi anıyor, onların anısı önünde saygı ile eğiliyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Mart 2018 Pazartesi, 20:40

HABER MERKEZİ - Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG), Qamişlo ve Gazi katliamlarının yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Açıklamada, 23 yıl önce Gazi Mahallesi'nde Türk devleti tarafından gerçekleştirilen katliamda 17 kişinin, 14 yıl önce de Rojava'nın Qamişlo kentinde Baas rejimince düzenlenen katliamda 33 Kürt'ün yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

SYPG açıklamasında, her iki katliam sonrasında ayaklanmaların yaşandığını belirtildi. Ezilen halkların ve inançlara yönelik gerçekleştirilen katliamlarının hesabının sorulacağı belirtilen açıklamada, "Bugün Gazi mahallesinde büyüyen MLKP savaşçısı Tirêj Elîşêr yoldaşımız, emekçi alevi halkımızın birer evladı olan Zeynel Seyid Rıza ve Özgür Avaroni yoldaşlar bütün bu katliamların acısını yüreğinde yaşayarak ve bunun hesabını sormak için Efrîn savaşında bütün halkların özgürlüğü, birliği ve eşitliği için savaştılar. Bugün onların onlarca yoldaşları halkların düşmanı olan zihniyet karşında ezilen halkların özgürlüğü için savaşarak, onların bıraktığı bayrağı yükseltiyorlar. Bizler 12 Mart Qamişlo ve Gazi katliamlarında katledilen şehitlerimizi anıyor, onların anısı önünde saygı ile eğiliyoruz" denildi.