ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan Efrîn için NATO'dan destek istedi

AKP'nin Bolu İl Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Efrin işgalinin arkasında NATO yokmuş gibi, ABD, AB ve Rusya sessiz kalarak katliama destek verdiğini gözardı ederek NATO'dan destek istedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mart 2018 Pazar, 16:35

BOLU - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin İl Kongresi için gittiği Bolu'da konuştu. Konuşmasında ağırlıklı olarak ırkçı, milliyetçi ve dinci mesajlarla seçim hedeflerine ilişkin mesajlar verdi. Erdoğan, Bolu'dan beklentilerinin büyük olduğunu belirterek, "2019 yerel ve hükümet sistemi seçimlerine Bolu'yu çok daha üst sıralarda görmek istiyoruz. Köroğlu'nun ahfadına böylesi yakışır. Öyle bir ses verin ki Afrin'de operasyon yürüten komandolarımız dahi duysun" dedi.

'SAVAŞ İCRA EDİYORLAR'

Erdoğan, Efrin'de savaş yürütüldüğünü belirterek ölü sayısının yükselmesinden duyduğu sevinci gizlemedi. İşgal için değil de "O toprakların gerçek sahiplerine oraları teslim etmeye gidiyoruz" diyen Erdoğan, Efrin'de binlerce yıldan beri o toprakların sahibi halkı yerinden yurdundan kovmaya gittiğini ve İslamcı çetelerin yerleştirilme planını gizlemeye çalıştı. Erdoğan, "Buraya çıkarken 3300 teröristi etkisiz hale getirmişlerdi. Şimdi de Mehmedimiz böyle yürüyor. Dağ, taş demeden yürüyorlar. Cerablus'ta, El-Rai'de, El-Bab'da kendisini gösterdi. Burada 950 kilometre karelik alan kontrolümüzde. Buralarda işgale mi gidiyoruz. Tam aksine biz teröristleri kovuyoruz. O toprakların gerçek sahiplerine oraları teslim etmeye gidiyoruz. Cerablus'ta böyle olmadı mı, 140 bin halk döndü, oralarda yaşıyorlar. Afrin'de de topraklarına dönmeye başladılar. Biz merhamet dininin mensuplarıyız" şeklinde konuştu.

'KİMSENİN UMMADIĞI OPERASYON BAŞLATTIK'

Efrin işgalinin arkasında NATO yokmuş gibi, ABD, AB ve Rusya sessiz kalarak katliama destek verdiğini gözardı ederek işgale daha açık bir destek istedi. Erdoğan, "Suriye ve Irak sınırlarımız boyunca terör koridoru oluşturmak isteyenler yüzlerindeki maskeleri indirip niyetlerini ifşa ettiler. Kimsenin ummadığı operasyonları başlattık. Müttefikimiz dediğimiz güçlere bakışı sahadaki eylemlere göre yeniden belirledik. NATO'nun üyesiyiz. Yeri geldi Afganistan'da olduk Somali'de olduk şu anda Suriye'de bu olaylar yaşanırken ey NATO sen ne zaman gelip de bizim yanımızda yer alacaksın? Sen ne zaman ortaya çıkacaksın? Şu ana kadar hala olumlu bir ses söz yok" dedi.

'BİZİM DİNİMİZDE DURUP DURURKEN İNSAN ÖLDÜREMEZSİNİZ'

Toplumsal yaşamın dinselleştirilmesi ve düzenlenmesi konusunda mesafe kaydeden AKP iktidarının kontrol dışı konuşmalarının toplumda yarattığı tepkileri azaltmaya çalışan, Efrin'de durup dururken çocukların ve sivillerin katledilmesi emrini kendisi vermemiş gibi konuşan Erdoğan. "Son zamanlardaki bazı ortaya çıkıp da din adına ahkam kesenler var ya, bu noktada da açık net söylemem lazım. Din adına konuşmak bana belki yakışmayabilir ama bir Müslüman olarak dinime zafiyet getirenlere karşı konuşmak da hakkımdır. Biraz dini tedrisatım varsa buradan aldığım ilhamla konuşmam gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız, ilahiyatçılarımız, ilahiyat fakültelerimiz bu konuda bir araya gelip istişareleri ile şuraları ile gereken cevabı bunlara vermeli. Meydanı da boş bırakmamalı. İbadete varıncaya kadar, beşeri münasebetlerimize varıncaya kadar bütün ilişkilerine varıncaya kadar bunları anlatmaları lazım. DEAŞ gibi bu insanlar ne diyorlar, 'İslam adına biz bunu yapıyoruz'. Hadi oradan. Bizim dinimizde durup dururken siz bir insanı öldüremezsiniz. Bir insanın ölümüne neden olmak, tüm insanlığın ölümüne neden olmak gibidir. Bizler dinimizi iyi sahiplenecek, ümmeti bölmek isteyenler, FETÖ gibi, o da kürsülerden din adına konuşuyordu. Bunları iyi yaşayacak, iyi bilecek, yolumuza da öyle devam edeceğiz" dedi.