ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ÖDP Olağan Kongresini topladı

ÖDP Kongresi'nde konuşan Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, eskiden emek ve sermaye çelişkisi olduğunu şimdi ise siyasal islam çelişkisinin de varolduğunu belirterek, bugün güncel olan aktif görevin siyasal gerici politikayı ve AKP iktidarını yenmek olduğunu kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mart 2018 Pazar, 14:26

ANKARA - Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), 9. Olağan Konferans ve Kongresini topladı.

Ankara'da dün yapılan konferansın ardından bugün kongre gerçekleştiriliyor. "Bir Yol Açalım" şiarıyla Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapılan kongreye HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ESP MYK üyesi Suat Çorlu, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, İlhan Cihaner, Ali Şeker, Zeynep Altıok, Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, KESK Eş Genel Başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik, KESK'e bağlı sendika yöneticileri, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel ve oyuncu Cengiz Bozkurt da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Pelin Bektaş, "Bugün Meclis yok, yasama, yürütme, yargı yok. OHAL var, savaş var. Savaşın, yalanın, talanın ne yazık ki adı adalet ve kalkınma" dedi. Bektaş, omuz omuza devrimci bir kucaklaşmayla neler yapılabileceğinin farkında olduklarını ifade etti. Türkiye'nin umuda ve mücadeleye ihtiyacı olduğunu belirten Bektaş, "Eşitlik, demokrasi, kardeşlik, barış ve umut için bir yol açalım. Özgür bir gelecek için silahların sustuğu, barışın temin edildiği, Kürt sorunun barışçıl demokratik bir yolla çözüldüğü yol açalım" dedi.

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ise kapitalist emperyalist sistemin içinde ahlaki, insani, vicdani, ekomik, ekolojik kriz yaşandığını belirterek, "İnsanlığa sosyalizmden başka sunulacak iyi bir çıkar yoktur" dedi. Eskiden emek ve sermaye çelişkisi olduğunu şimdi ise siyasal islam çelişkisinin de varolduğunu söyleyen Taş, bugün güncel olan aktif görevin siyasal gerici politikayı ve AKP İktidarını yenmek olduğunu kaydetti.

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Gültan Kışanak'ı selamlayan Taş, 'Türkler ve Kürtler Ortadoğu'nun kadim halklarıdır, yana yana gelip emperyalizmi yenmelidir" dedi. AKP-MHP ittifakını 'Faşizm ittifakı' olarak nitelendiren Taş, Kürtlere statü verilmesinden korkulmaması gerektiğini dile getirdi. AKP iktidarının "Efrîn'i Efrînliler'e teslim ediyoruz" sözlerine tepki gösteren Taş, "Ne dediğinizin farkında mısınız. Efrîn'de yaşayan halk, oranın kendisi değil mi? Kimi oraya yerleştireceksiniz?" diye sordu.

BULDAN: MÜCADELE ETMESİNİ, KAZANMASINI BİLEN BİR HALKIZ

Kongrede konuşan konuklardan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve kültürel bir kriz ortamında olduğunu, demokratik kazanımların, demokratik siyasetin yok sayıldığını söyledi. Türkiye'nin açık cezaevine döndüğünü ifade eden Buldan, "Kendisine biat etmeyen her kesimi cezaevinde rehin olarak tutan bir anlayışla karşı karşıyayız" dedi. Türkiye halklarının, AKP ve MHP ittifakına mecbur olmadığını dile getiren Buldan, ekledi: "AKP'nin bu zoruna boyun eğmeden dimdik ayakta durarak, biat etmeden mücadele edeceğimizin sözünü vermek isteriz."

Efrîn'e yapılan işgal hareketinin Kürt halkının statüsüne yapılan bir savaş olduğunu kaydeden Buldan, BM'nin ateşkes kararına uyulması çağrısı yaptı. Buldan, "Efrîn'de yaşamını yitirenlerin, orada yaşamını yitiren askerlerin de çok büyük bir kayıp olduğunu ifade etmek isterim" dedi.

Ortak mücadelenin önemine vurgu yapan Buldan, "Onlar bu yolu kapatmak isteyebilirler ama biz her yolu barışa giden bir yol olarak ele almalıyız. 'Barışa giden yol yoktur. Barışın kendisi bizzat yoldur' sözünü esas almalıyız" diye konuştu. Buldan, Türkiye'de ezilenlerin, yok sayılanların el ele vermesi gerektiğinin altını çizdi.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Kongrenin sonuç bildirgesi de açıkladı. Birgün'de yer alan habere göre, 11 maddelik sonuç bildirgesinde, "Yurttaşlarımızın eşit ve özgür toplumun demokratik olanaklarından dilediğince yararlanabileceği, sözünü söyleyebileceği, taleplerini dillendirebileceği, itirazını yükseltebileceği bir ülkeye bir yol açalım" denildi. "Emperyalizme karşı direniş içerisinde, tam bağımsız bir ülkeye bir yol açalım" çağrısı yapılan sonuç bildirgesinde, ayrıca "inançların ve inançsızlıkların kendini açıkça ifade edebildiği; tarikatların, cemaatlerin devlet kadrolarına çöreklenmediği; liyakatın geçerli olduğu laik, aydınlanmacı bir topluma yol açalım" denildi.

Kürt sorununun demokratik bir anlayışla çözülmesi gerektiği kaydedilen sonuç bildirgesinde, "kardeşlik zeminine bir yol açalım" denildi.

Sonuç bildirgesindeki diğer başlıklar ise şöyle: "Kamucu bir ekonomiye bir yol açalım. Eşit, nitelikli, parasız sosyal hizmetlere bir yol açalım. Emeğin egemenliğine bir yol açalım. Toplumsal cinsiyet eşitliği için bir yol açalım. İnsan doğa uyumuna bir yol açalım. Dayanışmacı, paylaşımcı anlayışa bir yol açalım." Sonuç bildirgesinde, son olarak "Sırf çözüm önerilerimizi sıralamakla yetinemeyiz. Esas meselenin toplumu ve ülkeyi değiştirmek olduğunu unutamayız. Devrime bir yol açalım" denildi.

Kongrede yeni Başkanlar Kurulu, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri yapılacak seçimle belirlenecek. Seçime gidecek Başkanlar Kurulu listesinde Pelin Bektaş, Çiçek Çatalkaya, Önder İşleyen, İlknur Başer ve Alper Taş yer alıyor.