ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar Savunmaya çağırdı

Kadın Savunması Hareketi aktivistleri, bir aydır topladıkları kartlarla "Kadınlar Savunmaya" çağrısı yaptı. Kadıköy İskele Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Kadınlar birbirini dinleyerek, birbirini savunarak, birbiriyle dayanışarak hayatta kalabilir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mart 2018 Pazar, 13:15

İSTANBUL - Kadın Savunması Hareketi aktivistleri, 8 Mart öncesi bir ay boyunca "Kadın kadını dinler, kadın kadını savunur" diyerek mahallelerde, pazarlarda, parklarda açtıkları standlarda, kadınların dilek ve taleplerini topladıkları kartlarla Kadıköy İskele Meydanı'nda açıklama yaptı.

Topladıkları kartlardan hazırlanan "Kadınlar Savunmaya" yazılı pankart taşıyan kadınlar, erkek şiddetine, cinsel istismara, cinsiyetçiliğe karşı feminist özsavunma hareketini birlikte güçlendirme çağrısı yaptı.

Kadınların en fazla kadına yönelik şiddete ve hayatlarına müdaheleye tepki gösterdikleri ve en çok "özgürlük" talebinde bulundukları dikkat çekti.

Renkli görüntülerle dikkat çeken kadınlar sık sık "Kadınlar birlikte güçlü", "Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Kadınlar savunmaya" sloganları attılar, buluşma söylenen şarkılar ve çekilen halaylarla devam etti.

Kadın Savunması Hareketi'nden Tuğçe Özçelik, "Buraya topladığımız kartları, dilekleri ve talepleri ortalığa saçmaya geldik. Kartlarımız ile bir tarihi yazmaya, haydi kadınlar birbirimizi savunmaya geldik. Neden buraya 'Kadınlar Savunmaya' yazıyoruz. Çünkü ancak ve ancak kadın kadını dinler ve anlar" dedi. Meydanda kurulan masada kadınlar, "Hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz" diyerek kartlara, "Kadınlar artık ölmesin", "Otobüste tek kaldığımda korkmak istemiyoruz" taleplerini yazdı.

Kadın Savunması adına açıklama yapan kadınlar, "Kadınlar birbirini dinleyerek, birbirini savunarak, birbiriyle dayanışarak hayatta kalabilir. Yaşanabilir, güzel bir ülke itaatsiz kadınların birbiriyle dayanıştığı, birbirini savunduğu bir örgütle, bir hareketle, bir kadın savunması ağıyla kurulabilir. Bütün kadınlara bu bilgiyi ulaştırmaya, kendi arkadaşlarıyla, iş çevreleriyle kadınların savunma ağını kurmaya; erkek şiddetine, istismara, cinsiyetçiliğe karşı feminist özsavunma hareketine katılmaya çağırıyoruz" dedi.