ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Saygılı: Çaresiz değiliz, örgütlenmeliyiz

DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, "İşçiler baharı karşılıyor" şiarıyla dayanışma gecesi düzenledi. Gecede konuşan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, "Tek adamın iki dudağı arasından çıkan sözlere biat etmek istemiyorsak sokaklara çıkmalıyız, örgütlenmeliyiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mart 2018 Pazar, 09:52

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, Tuzla Aydınlı düğün salonunda "İşçiler baharı karşılıyor" şiarıyla dayanışma gecesi düzenledi.

Geceye DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun yanı sıra İnşaat-İş, HDK, HDP, ESP, CHP, BEKSAV, LÖB, SKM, Dev Yapı Yol, Dev Yapı-İş ve Helin Palandöken'in babası katıldı. Etkinlik salonuna "Öğretmenimiz Süleyman Yeter ölümsüzdür", "1 Mayıs ruhuyla kölelik zincirlerini kıracağız", "Gençlik işçi sınıfının yanında/LÖB", "Yaşasın işçilerin birliği/İnşaat-İş" yazılı pankartlar asıldı.

Etkinlik iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçiler anısına saygı duruşu ile başladı. Gecede ilk sözü Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı aldı. Saygılı, savaş, işgal, Meclisin rafa kaldırıldığı, biat etmeyenlerin tutuklandığı koşullarda etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Efrîn'de AKP/Saray rejiminin işgal saldırılarına değinen Saygılı, emekçilerin savaşın etrafında kenetlendirilmeye, biat etmeye çalışıldığını, gençlerin haklı olmayan bu kirli savaşta ölmesini istemediklerini söyledi. Saygılı, "Yani nereden bakarsak bakalım bizim payımıza açlık bizim payımıza kadın cinayetleri ve iş cinayetleri düşüyor. Durum böyle; dinle, bayrakla toplum hizaya getirilmeye çalışılıyor. Günahlarını, yalanlarını, soygunlarını, bayrakla ve dinle örtmeye çalışıyorlar. Ama biz biliyoruz ki bunların günahlarını ne bayrak örtebilir ne de din örtebilir" diye konuştu.

'ÖRGÜTLENMELİYİZ'

Bir yerde zulüm, adaletsizlik varsa orada mutlaka isyanın da olacağını vurgulayan Saygılı, "Kuşatılmışlık koşullarında iki gün önce 8 Mart'ta kadınlar meydanları doldurdu. 'Size biat etmeyeceğiz' dediler. Hepimiz televizyonlarda görmesek bile sosyal medyada kadınların sokaklardaki iradesini gördük. Bize yol göstermesi gereken budur. Umutsuzluğa asla kapılmayacağız. Yoksulluğun arkasına sığınmayacağız. Şayet, gerçekten biz bu düzenden kurtulmak istiyorsak. Tek adamın iki dudağı arasından çıkan sözlere biat etmek istemiyorsak sokaklara çıkmalıyız, örgütlenmeliyiz" dedi.

'ÇARESİZ DEĞİLİZ'

Çaresiz olmadıklarının altını çizen Saygılı, "İşsisiz, yoksuluz, yetmiyor çalışmış olduğumuz yerlerde iş cinayetlerine kurban gidiyoruz. Savaşta ölüyoruz ve giderek bu durum artarak devam ediyor. Yapmamız gereken birlik olup, örgütlenerek mücadele etmekten geçiyor" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 75'İ YOKSUL

Saygılı'nın ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye'de yüzde 25 oranındaki sermayedarın toprakların tamamını elinin altında tuttuğunu, geri kalan yüzde 75'inin maalesef açlıkla, sefaletle, yoksullukla mücadele etmek zorunda kaldığını söyledi. Beko, "Bizde diyoruz ki bu toprakları, bu güzelim ülkemizin koşullar ve şartlar ne olursa olsun bedeli ne olursa olsun size teslim etmeye niyetimiz yok" diye kaydetti.

ÖZELLEŞTİRİLEN İŞYERLERİNDE TAŞERONLAR ÇALIŞIYOR

Devletin elinde bulunan şirketleri ve fabrikaları özelleştirdiğini hatırlatan Beko, özelleştirme ile buralarda taşeron işçilerin çalıştırıldığını söyledi. Beko, AKP hükümetinin fabrikaları arsa fiyatına fabrikaları yandaşlarına sattığını belirtti.

Şehir Hastanelerine değinen Beko, "2002 yılında AKP hükümeti 3,4 milyar dolarlık şartlı kredi aldı cebine indirdi. Neden almıştı bu krediyi; önce eğitimi özelleştirmek, sonra sağlığı özelleştirmek, emeklilik yaşını 65'e çıkarmak" dedi. Türkiye'de açlık sınırı altında yaşayan 9,5 milyon insanın olduğunun altını çizen Beko, "Asgari ücretin bin 600 lira olduğu bir dönemde bizim insanlarımız emekli olamaz" diye belirtti.

İŞ CİNAYETLERİNİN YAŞANMAMASI İÇİN ILO KRİTERLERİ UYGULANMALI

DİSK-AR'ın yapmış olduğu araştırmaya göre; Türkiye'de 7 milyona yakın işsizin olduğunu ifade eden Beko, bunun bir milyonunun üniversite mezunu olduğunu vurguladı. Ataması yapılmayan öğretmenlerden 52'sinin intihar ettiğini hatırlatan Beko, "Bunlar bizim çocuklarımız, öğretmen olamadıkları için, iş bulamadıkları için ataması yapılmayan öğretmenimiz intihar etti" diye konuştu. Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa'da birinci dünyada üçüncü sırada olduğunu söyleyen Beko, "ILO'nun üyesi olan bir ülke olmamıza rağmen kriterlerini uygulamayan bir ülkeyiz. İş cinayetlerinin yaşanmaması için ILO kriterleri uygulanmalıdır" diye vurguladı.

Etkinlik Hasan Ali'nin verdiği konser ile sona erdi.