ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Birleşik Metal-İş'ten 'Kadın İşçiler Buluşuyor' etkinliği

Birleşik Metal-İş Sendikası, "Kadın İşçiler Buluşuyor" şiarıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mart 2018 Pazar, 20:42

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, "Kadın İşçiler Buluşuyor" şiarıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenledi.

Maltepe Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapılan etkinlik müzik dinletisiyle başladı. Etkinlik Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun konuşmasıyla devam etti. Serdaroğlu, başta bütün emekçi kadınların 8 Mart'ını kutlayarak söze başladı. Kadınların istihdam edilme oranlarına değinen Serdaroğlu, her 10 kadından yalnızca 3'ünün çalıştığını, kadınların yarıya yakınının ise kayıt dışı çalıştırıldığını ifade etti.

Serdaroğlu, aynı zamanda kadınların hayatın her alanında haklarının kısıtlandığını, tacize, tecavüze, istismara ve şiddete maruz kaldığını söyledi. Günümüzde çocuk yaşta evliliklerin giderek artmasının önemli bir sorun olduğu ve bunun da bir çocuk istismarı olduğunu belirten Serdaroğlu, bu sorunlar karşısında kadınların yıllardır bu sorunları üreten kapitalizme ve ataerkil düzene karşı mücadele verdiklerini belirtti.

Serdaroğlu, 8 Mart'ın tarihsel bağlamından koparılamayacağını, sermaye sınıfının 8 Mart'ı ticari bir gün haline getirmek için gayret gösterdiğini söyledi. 1789 Fransız İhtilali'nde, 1857'de Amerika'daki işçi grevlerinde, 1917 Ekim Devrimi'nde, 1940'lı yıllarda faşizme karşı verilen mücadelede emekçi kadınların hep en ön saflarda mücadele ettiğini belirten Serdaroğlu, yaşamın yarısı olan kadınların kavganın da yarısı olması gerektiği çağrısıyla konuşmasını sonlandırdı.

8 Mart'ın tarihçesini anlatan ve Türkiye'deki 8 Mart eylemlerinden karelerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından söz alan Birleşik Metal-İş Kadın Komisyonu Başkanı Nuran Gülenç, kadınların sözünü söyleyebilecekleri alanlara ihtiyaç olduğunu ve 'kadın komisyonu'nun da kadın işçilerin bir kürsüsü olduğunu dile getirdi. Kadın işçilerin kendi özgül sorunlarına değinen Gülenç, kreş hakkının gasp edilmesinden, eşit işe eşit ücret verilmemesine kadar kadın işçilerin pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Sendikaların kadın işçilerinin sorunlarını görmezden gelen tutumlarına son vermeleri gerektiğini söyleyen Gülenç, bu konuda Birleşik Metal-İş'in attığı adımların anlamlı olduğundan ve Kadın Komisyonu'nun yaptığı etkinliklerden bahsetti.

Gülenç'in ardından kürsü konuşmalarına geçildi. Birleşik Metal-İş'in örgütlü olduğu CSUN, Mata ve Renta fabrikalarının kadın temsilcileri kürsüye çıkarak konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından BİLKAR Tiyatro ve Müzik topluluğu sahne aldı. Etkinlik müzik dinletisinin ardından sona erdi. Etkinlik bitiminde kadın işçilere karanfil verildi.